Meksika Kartelinden öldürdükleri ABD'liler için özür mektubu

Meksika Kartelinden öldürdükleri ABD'liler için özür mektubu
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) estetik ameliyat için Meksika'ya giden 4 vatandaşının Kartel tarafından kaçırılması ve ikisinin öldürülmesi dünya gündeminde büyük yer tutmuştu. Meksika Kartelinin öldürülen ABD vatandaşları için özür dileyerek olaya karışan üyelerini teslim ettiği öğrenildi.

Estetik ameliyat olmak için Meksika'ya gitmelerinin ardından Kartel tarafından kaçırılan 4 ABD vatandaşından 2'si ölü, biri ağır olmak üzere diğer ikisi de yaralı olarak bulunmuştu. Tepkiler devam ederken İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, Kartelin yaşanan olay için "üzgün" olduklarını anlatan bir mektupla birlikte saldırıyı gerçekleştiren 5 üyesini bir yere bırakarak "teslim" ettiğini yazdı.

ABD'lilerin kaçırılması ve ikisinin öldürülmesi olayına karıştığı ifade edilen Kartel üyeleri yanlarında bir mektupla birlikte elleri bağlanmış bir halde bulundular. Meksika medyasında yayınlanan fotoğraflarda söz konusu mektubun Matamoros'ta elleri bağlı beş adamla birlikte bırakıldığı görülüyor. Soruşturma hakkında bilgi sahibi olan Meksikalı bir kaynak ise Reuters'a verdiği demeçte, "teslim işlemini" doğruladı ancak söz konusu beş kişinin saldırıdan sorumlu olduğuna dair şüphelerini de dile getirdi.

Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, Meksikalı yetkililerin Shaeed Woodard ve Zindell Brown olarak tanımlanan iki kişinin cenazelerini perşembe günü öğleden sonra Matamoros'taki ABD'li yetkililere teslim ettiğini ve cenazelerin ABD'ye götürüldüğünü söyledi.

Kaçırma olaylarından Meksika'daki Körfez Karteli'nin bir fraksiyonunun sorumlu olduğu ve silahlı adamların Amerikalıların çetenin bölgesine girdiğine inanmış olabileceği ifade ediliyor.

Ne olmuştu?

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 3 Mart'ta 4 ABD vatandaşının, Meksika'nın Tamaulipas eyaletine bağlı Matamoros kentine geçtikten kısa bir süre sonra kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişilerin saldırısına uğrayarak kaçırıldığını duyurmuştu.

Kaçırılan 4 Amerikalının bulunması ve olaya karışanların tutuklanması için FBI, 50 bin dolarlık ödül koymuştu. Dün, 4 ABD vatandaşından 2'sinin ölü bulunduğu, birinin yaralandığı diğerinin ise hayatta olduğu bildirilmişti.

Her gün çok sayıda Amerikalı, ABD'nin sınır bölgelerinden başta insülin olmak üzere ülkede oldukça pahalı olan ilaçları temin etmek üzere Meksika'ya geçiyor. Hastane ve sigorta masraflarının da oldukça pahalı olduğu ABD'de vatandaşların tedavi amacıyla sınırı geçtiği biliniyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi