Macron'dan Uber iddialarına doğrulama: Bugün olsa yine yapardım

Macron'dan Uber iddialarına doğrulama: Bugün olsa yine yapardım
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, The Guardian'a sızdırılan ve çok ses getiren Uber Dosyaları hakkında konuştu. Macron, "Bugün olsa yine yapardım" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, taksi lobilerine karşı Uber şirketine yardım ettiğini gösteren belgelerle ilgili, "Bugün olsa yine yapardım" ifadelerini kullandı. Bu açıklamasıyla Macron, ekonomi bakanı olduğu dönemde popüler araç çağırma şirketi Uber'e yardım ettiğini doğruladı.

'Gurur duyuyorum'

The Guardian'ın haberine göre Macron, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa'da tartışmalı taksi lobilerine karşı Uber'i desteklemekten gurur duyduğunu söyledi. Macron, "Ben bir bakandım ve görevimi yaptım. Fransa'da istihdam yaratıldıysa bununla gurur duyuyorum ve biliyor musunuz, bugün olsa yine yapardım" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Uber'in 2012-17'de hükümetler üzerindeki lobi çalışmalarına dair 124 binden fazla belge The Guardian gazetesine sızdırılmıştı. Belgelerde 2014-16 yılları arasında Ekonomi Bakanı olarak görev yapmakta olan Fransa Cumhurbaşkanı'nın, şirketin "hükümetteki adamı gibi" çalıştığı ortaya çıkmıştı. Belgelere göre Macron, "kabinedeki Uber karşıtlarıyla Uber lehine gizli anlaşma yaptığını" şirkete bildirmişti.