Lübnan Hizbullahı: Hesabımız kapanmadı

Lübnan Hizbullahı: Hesabımız kapanmadı
Lübnan Hizbullahı, geçen hafta Beyrut’ta düzenlenen gösterilerde 'hayatını kaybedenlerin hesabının sorulacağını' açıkladı.

Sputnik haber ajansı Arapça servisinin haberine göre Hizbullah’ın Lübnan Meclisindeki Grup Başkanı Muhammed Raad, geçtiğimiz hafta 7 kişinin ölümüne ve 60'dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan saldırılarla ilgili "hesabın kapanmadığını" belirtti.

'İç barışı tehdit etmeyeceğiz'

Raad, "Bu keskin nişancı grubuyla hesabımız bitmiş değil. Halkımızın kanı mürekkep değil. Perşembe günü yapılan bu katliamı gerçekleştiren kuvvetlerle hesabımız var. Ama bir iç savaşa sebep olmayacağız, iç barışı tehdit etmeyeceğiz. Fakat bu kanın yok yere dökülmesini de kabul etmeyeceğiz. Devlet bu konuyu soruşturmalı, canileri bulup hesap sormalı. Önce devletin yapacaklarını bekleyeceğiz ama yapılanları unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Ülkede yaşanan gerilimlerin Lübnan’ın çıkarlarına ve egemenliğine aykırı olduğunu vurgulayan Hizbullah milletvekili Raad, "İç savaş döneminin tekrarlanmaması ve Lübnan’ın yüksek çıkarları adına" 2006 yılında ülkedeki en büyük Hıristiyan grup olan Ulusal Özgürlük Hareketi ile anlaşma yaptıklarını hatırlattı.

adsiz-tasarim-2021-10-18t093554-399.png

Nasrallah da açıklama yapacak

Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın da geçtiğimiz hafta Beyrut'ta yaşanan gelişmelere yönelik açıklama yapacağı belirtildi.

Ne olmuştu?

Beyrut'ta 14 Ekim'de Beyrut Limanı patlaması davasına bakan Yargıç Tarık Bitar'ın değişmesini talep eden göstericiler Adalet Sarayı'na yürümek isterken üzerlerine ateş açılmış ardından 7 kişi hayatını kaybetmiş onlarca kişi de yaralanmıştı.

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti. Patlamada 200'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama nedeniyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

Etiketler :