Lübnan Hizbullahı: 7 kişinin ölümünden Lübnan Kuvvetleri sorumludur

Geçtiğimiz hafta Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta protestocuların üzerine ateş açılması olayı ardından Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah açıklama yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 02:04
Lübnan Hizbullahı: 7 kişinin ölümünden Lübnan Kuvvetleri sorumludur

Nasrallah, "Lübnan'da ayrışmayı ve iç savaş edebiyatını ısrarla devam ettiren taraf perşembe günü yaşanan olaylara sebep oldu" dedi.

Nasrallah, Hristiyan Lübnan Kuvvetleri Partisine ve lideri Samir Geagea'ya ateş püskürdü ve 7 kişinin ölümünden sorumlu oldukları yönündeki iddialarını yineledi.

Suudi Arabistan ile yakın bağları olan Lübnan Kuvvetleri Partisi ise suçlamayı reddetti.

'Lübnan'da barış ve güvenlik istiyoruz'

Nasrallah, Hizbullah'ın Lübnan'da barış ve güvenlik istediğini vurgulayarak, "Tüm Lübnan halkı şunu bilmelidir ki Hizbullah'ı Hristiyan düşmanı olarak gösterenler yalan söylüyorlar. IŞİD ve El Nusra ortaya çıktığında sizleri biz savunmadık mı? Müslümanlar, Hristiyanlara saldıracakmış ve iç savaş çıkacakmış gibi bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu isteyenler, Lübnan'daki Hristiyanlara yönelik en büyük tehdit olan Lübnan Kuvvetleri Partisi ve onun lideridir" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz Perşembe günü Beyrut Limanı patlamasını soruşturan Yargıç Tarık Bitar'ın değiştirilmesini talep eden Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri Beyrut'ta Adalet Sarayı'na yürümek istemişti. Söz konusu protestolar esnasında eylemcilerin üzerine ateş açılması sonucu 7 kişi hayatını kaybetmiş onlarca kişi de yaralanmıştı.