Libya'da silahlı gruplar arasında çatışma: 16 ölü 52 yaralı

Libya'da silahlı gruplar arasında çatışma: 16 ölü 52 yaralı
Libya Sağlık Bakanlığı, Trablus'ta silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda en az 16 kişinin öldüğünü ve 52 kişinin yaralandığını söyledi.

Libya'da savaştan zarar görmüş ülkenin batısında büyük bir hakimiyete sahip Al-Radaa ile Trablus Devrimciler Tugayı denilen iki silahlı grup arasında yaşanan çatışmalar perşembe gecesi başladı ve dün öğleden sonraya kadar sürdü. Çatışma sonucunda en az 16 kişi hayatını kaybederken 52 kişi de yaralandı.

Çeşitli kaynakların aktardıklarına göre, bir grubun diğerine mensup bir savaşçıyı gözaltına almasının başkentin çeşitli bölgelerine yayılan çatışmaları ateşledi.

Fransız haber ajansı AFP fotoğrafçısının bildirdiğine göre, dün 444 Tugay adlı başka bir grup, ateşkese aracılık etmek üzere müdahalede bulundu ve kendi güçlerini tampon bölgeye konuşlandırdıktan sonra onlar da ağır ateş altında kaldı.

İçişleri Bakanı görevden alındı

Başbakan Abdulhamid Dbeibah'ın hükümeti çatışmaların ardından İçişleri Bakanı Halid Mazen'i görevden alarak yerine geçici süreliğine bölge yönetim bakanı Bader Eddine al-Toumi'yi atadı.

Başkentin işleyen tek havalimanı olan Mitiga, dün birkaç saat kapalı kaldıktan sonra günün ilerleyen saatlerinde yeniden açıldı.

Ne olmuştu?

Libya, 2011 yılında NATO destekli bir ayaklanmanın diktatör Muammer Kaddafi'yi devirip öldürmesinden bu yana ülke içindeki güvensizlik sorunuyla uğraştığı, grupların doldurmak için yıllardır mücadele ettiği bir iktidar boşluğu bıraktı.

İki başbakanın iktidar için yarıştığı Libya'da tansiyon aylardır yükseliyor. Doğudaki askeri şef Halife Hafter'in Trablus'u zorla ele geçirme girişimini sona erdiren dönüm noktası niteliğindeki ateşkesten iki yıl sonra, ülkede yeni bir çatışma çıkma korkusu hissediliyor.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER