Kuzey Kore'den covid'e karşı tuzlu su önerisi

2020'nin başından beri covid önlemi olarak sınırlarını kapatan ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) hiç vaka bildirimi yapmayan Kuzey Kore, geçtiğimiz günlerde verdiği ilk covid vefatının ardından medya aracılığıyla geleneksel tedavi yöntemleri önerdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 10:02
Kuzey Kore'den covid'e karşı tuzlu su önerisi

Koronavirüse karşı herhangi bir aşıya ya da ilaca sahip olmayan Kuzey Kore, ülkede virüsün etkilediği insan sayısının artmasıyla birlikte çareyi geleneksel tedavi yöntemlerini medya aracılığıyla halka duyurmakta buldu.

'Sıcak içecek tüketin'

Hükümet yanlısı gazete Rodong Simnun, hastalığı ciddi boyutta olmayan hastalar için zencefil ve hanımeli çayı gibi geleneksel yöntemleri kullanmalarını, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı ve öksürük gibi covid belirtilerini önleyeceğini ifade etti.

Binlerce ton tuzlu su Pyongyang'da

Devlet medyası, sabah akşam tuzlu suyla gargara yapan bir çiftle de röportaj yaparak, "Antiseptik bir çözüm olarak Pyongyang'a binlerce ton tuzlu su gönderildiğini" bildirdi.

Bazı akademik çalışmalar, soğuk algınlığına yol açan virüslerle savaşmak için tuzlu suyla gargara yapmayı önerse de bu yöntemin covid'e karşı işe yarayıp yaramadığına dair bir kanıt gözlemlenmedi.

'İlaç ve tedaviler ayrıcalıklı vatandaşlara ayrılıyor'

Kuzey Kore'nin sağlık sistemi, vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti sunmayı vaat etse de son yıllarda ülkeye uygulanan yaptırımlar ve kuraklık ekonomiye darbe vurdu.

BBC'nin haberine göre, Pyongyang'ın şimdiki durumda sağlık personeli, ilaç ve ekipman sorunu yaşadığı düşünülüyor. Güney Kore'ye iltica eden bazı Kuzey Koreliler ilaçların ücretini ödemek zorunda kaldıklarını, tedavi ve ilaçların hükümetin ayrıcalıklı üyelerine ayrıldığını ifade ediyor.

Medyadan 'üretim artıyor' iddiası

Devlet kontrolündeki medya ise üretimin arttığını iddia ediyor.