'Bizde vaka yok' diyen Kuzey Kore'de ilk Covid ölümü

Kuzey Kore'de yüksek ateş semptomu gösterenler arasından en az altı kişinin öldüğü, bunlardan birinin Omicron varyantı temaslısı olduğu bildirildi. Güney Kore, Kuzey Kore'ye aşı ve sağlık malzemesi yardımı yapacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 12:33
'Bizde vaka yok' diyen Kuzey Kore'de ilk Covid ölümü

Kuzey Kore'nin devlet kontrollü haber ajansı KCNA bugün yayınladığı bir haberde ülkede COVID-19'dan dolayı en az bir kişinin öldüğünü ve yüz binlerce kişinin yüksek ateş semptomu gösterdiğini bildirdi. Güney Kore, Kuzey Kore'ye aşı yardımı yapacağını ifade etti.

187 bin 800 kişi karantinada

Haberin içeriğinde nisan ayının sonlarından beri "ülke çapında patlama gösteren", kaynağı belirsiz bir yüksek ateş belirtisi sonrasında yaklaşık 187 bin 800 kişinin karantinada tedavi gördüğü yer aldı.

350 bin vatandaşta kaynağı belirsiz yüksek ateş

18 bininin dün açıklandığı aşağı yukarı 350 bin insanın sözkonusu yüksek ateş belirtisini gösterdiğini belirten KCNA, bunlardan 162 bininin tedavi edildiğini ancak kaçının COVID-19 olduğunun açıklanmadığını yazdı.

Haftada bin 400 vatandaşa test uygulanıyor

Daha önce Kuzey Kore sağlık hizmetleri projesinde görev alan Harvardlı Kee Park, ülkede her hafta yaklaşık bin 400 vatandaşa test uygulandığını, bu sayının semptom gösteren 350 bin kişiyi incelemek için yeterli olmadığını ifade etti.

Güney Kore'den Kuzey Kore'ye aşı desteği

Salgın başladığından beri hiç vaka bildirmeyen Kuzey Kore'den gelen ilk vaka sayıları dikkat çekti. "Patlak veren" bir salgının habercisi olan sözkonusu veriler neticesinde, dünyadan izole olan ülkenin kamu sağlığı, ekonomi ve siyaset açılarından kriz yaşaması bekleniyor.

Güney Kore'nin bu hafta görevine başlayan yeni Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'un sözcüsünün bugün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'ye COVID 19 aşısı ve diğer sağlık malzemeleri konusunda destek olunacağı ve Pyongyang ile detaylı görüşmelerin gerçekleştirileceğini bildirdi.