Hiç Covid-19 vakası bildirmeyen Kuzey Kore kapanmaya gidiyor

Dünyanın kapalı kutusu olarak bilinen Kuzey Kore, Covid-19 salgının patlak verdiği 2020 yılından beri ilk kez ülkedeki vaka sayılarına yönelik adım attı. Ülkedeki vaka sayıları net bir şekilde açıklanmazken, sıkı kapanma tedbirlerinin uygulanacağı açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 12:48
Hiç Covid-19 vakası bildirmeyen Kuzey Kore kapanmaya gidiyor

Covid-19 salgının başından bu yana resmi vaka sayılarını açıklamayan Kuzey Kore'de ülke çapında çok sıkı kapanma tedbirleri uygulanmaya koyuldu. Pyonyang tarafından yapılan "sıkı kapanma tedbirleri" açıklaması sivil halka aşı uygulaması yapılmayan ülkede ciddi bir vaka dalgası yaşandığına dair spekülasyon yarattı.

Omicron tespit edildi

Kuzey Kore'nin devlet televizyonu KCNA'da yayınlanan haberde, vakaların başkent Pyonyang'da görüldüğü ve Omicron varyantı kaynaklı olduğu belirtildi. Buna göre, 8 Mayıs günü Pyonyang'da ateşli hastalardan alınan örneklerde Omicron varyantı tespit edildi.

Acil durum uygulamasına başlandı

Açıklama, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve üst düzey yetkililerin politbüro toplantısının ardından geldi. Politbüro da "azami acil durum virüs kontrol sistemi'ni uygulamaya başlayacaklarını" duyurdu.

Kim'in, virüsün yayılmasını engellemek için ülkenin tüm bölgelerinin kapatılması talimatı verdiği de belirtildi.

Aşı olan yok

25 milyon nüfusu olan Kuzey Kore'de hiç aşı uygulaması yapılmaması Omicron varyantı açısından risk taşıyor.

Uzmanlara göre, Kuzey Kore’nin yetersiz sağlık sistemi de büyük bir salgınla başa çıkmakta çok zorlanabilir. Kuzey Kore, Birleşmiş Miletler'in Covax programından aşı gönderilmesini de reddetmişti.