Koronavirüste yeni varyant endişesi: Omicron'dan sonra en dikkat çekici olanı! Huzurevinde görüldü... 'Pirola' varyantı nedir?

Koronavirüste yeni varyant endişesi: Omicron'dan sonra en dikkat çekici olanı! Huzurevinde görüldü... 'Pirola' varyantı nedir?
Uzmanlar, koronavirüste sonbahar ve kış aylarında vaka sayısının artabileceğini söylüyor. Uzmanlara göre bunun nedenleri arasında yeni tespit edilen 'pirola' varyantı yer alıyor. Bu varyant İsrail'de PCR testinin yeniden başlamasına neden oldu, İngiltere'de bir huzurevinde ortaya çıktı.

Vakalar yeniden arttı, koronavirüs endişesi yine gündemde... "Pirola" adlı varyantın daha bulaşıcı olduğunun dile getirilmesi endişe yaratıyor.

OMICRON'DAN SONRAKİ EN DİKKAT ÇEKİCİ VARYANT

NTV'de yer alan habere göre bilimsel adı BA.2.86 olan varyant, İngiliz bilim adamı Francois Balloux tarafından Omicron'un ortaya çıkışından bu yana dünyanın gördüğü en dikkat çekici "Sars Cov-2 türü" olarak tanımlanıyor.

İNGİLTERE'DE BİR HUZUREVİNDE GÖRÜLDÜ

Dünyanın gözü bu açıklamalara çevrilmişken İngiltere'den bir huzurevinde koronavirüs tespit edildi.

Yetkililer Covid-19 testi pozitif çıkan kişilerde 'Pirola' varyantı olduğunu duyururken, bunun huzurevi içinde yayıldığı ve vaka sayısının 33 olduğunu açıkladı. Yetkililer bu kişilerden 28’ine Pirola varyantı bulaştığını belirtti.

Hastaların durumunun iyi olduğu ve henüz huzurevi içindeki salgından ölen olmadığı belirtildi.

PİROLA VARYANTI NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde koronavirüsten şikayetçi insan sayısının Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 38 arttığını doğruladı.

Yaklaşık 1.4 milyon yeni vaka bildirilmiş olup bu artış "Pirola "ya bağlanıyor.

İsrail'de bildirilmemiş "Pirola" vakalarının sayısının daha önce teyit edilenden önemli ölçüde daha yüksek olduğu söyleniyor.

İlk çalışmalar, yeni varyantın önceki enfeksiyonların ve ayrıca aşıların neden olduğu bağışıklığı atlayabildiğini gösterdi.

Bio Jerusalem başkanı Shay Fleishon'un belirttiğine göre, "Pirola" diğer varyantlara kıyasla başlangıçta varsayılandan çok daha hızlı yayılıyor.

Etiketler :