Kasım Süleymani'nin cenazesi İran'a gönderildi

Kasım Süleymani'nin cenazesi İran'a gönderildi
Irak'ta ABD'nin hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızlarının Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin cenazesi İran'a gönderildi.

İran devlet ajansı IRIB, Kasım Süleymani'nin naaşının İran'ın güneybatısında bulunan Ahvaz şehrine gönderildiğini bildirdi. Süleymani'nin tabutunun İran bayrağına sarılı hâlde görüldüğü videoda askeri bando takımının eşliğinde uçaktan indirildiği görüldü.

Devlet televizyonunda yayımlanan canlı görüntülerde, binlerce kişinin siyah kıyafetler içinde Ahvaz'a doğru yürüdüğü görüldü.

Öte yandan, Süleymani ile aynı saldırıda hayatını kaybeden Haşdi Şabi komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis'in cenazesinin de Ahvaz'a gönderildiği duyuruldu.

Dün düzenlenen törenlerde binlerce kişi yürüyüşe katılmış ve "Amerika'ya ölüm" sloganları eşliğinde saldırıyı protesto etmişti.

Dün gece yaşananlar

Gece yarısı ise Bağdat'ın en güvenli bölgesi olarak görülen Yeşil Bölge'de bulunan ABD büyükelçiliğine roket düşmüş ancak Irak ordusunun açıklamasına göre saldırıda hayatını kaybeden olmamıştı.

Irak'ta dün gerçekleşen saldırılar sonrası ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden açıklama yapmış ve İran tekrar saldırırsa 52 rehineyi temsilen İran ve İran kültürü için önemli olarak görülen 52 hedef belirlediklerini ve bunları vuracaklarını açıklamıştı.

İlgili Haberler
Etiketler :