Karantina ilan edilen Avusturya'da şubattan itibaren aşı zorunlu olacak

Haftabaşında sadece aşısızlara sokağa çıkma yasağı getirmesine rağmen rekor Covid vakası sayılarında düşüş göremeyen Avusturya, pazartesinden itibaren herkese yönelik kapanmaya geçiyor. Hükümet, 1 Şubat'tan itibaren tüm nüfusun aşılı olması talimatı da verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Kasım 2021 13:17
Karantina ilan edilen Avusturya'da şubattan itibaren aşı zorunlu olacak

Avusturya, Batı Avrupa'da, yeni koronavirüs dalgasıyla mücadele için bu sonbaharda tam kapanmayı yeniden uygulayan ilk ülke olacak. Bununla da yetinmeyen Avusturya, şubat ayından itibaren tüm nüfusunun aşılanmasını zorunlu kılacak.

Pazartesi aşısızlara sokağa çıkma yasağı getiren Avusturya'da o zamandan beri enfeksiyonlar yeni rekorlar kırmaya devam etti.

En kötü etkilenen iki eyalet olan Salzburg ve Yukarı Avusturya'nın dün kendi tam kapanmalarını uygulamaya koyacaklarını açıklaması, Viyana'daki merkezi hükümete aynısını ülke çapında uygulamasına yönelik baskıyı artırdı.

Bugün basın toplantısı düzenleyen Başbakan Alexander Schallenberg, "Yeterli sayıda insanı aşı olmaya ikna etmeyi başaramadık" dedi.

Tam kapanmanın pazartesi günü başlayacağını açıklayan Schallenberg, aşı zorunluluğunun da 1 Şubat'ta başlayacağını duyurdu.