Kaçmak İçin Cinsiyet Değiştiren Casus!

Kaçmak İçin Cinsiyet Değiştiren Casus!
Rusya istihbarat örgütü Federal Güvenlik Servisi'nde (FSB) 12 yıl görev yaptıktan sonra cinsiyet değiştirme kararı alan Katerina Mayers'e, Rusya'yı terk etme girişiminde bulunduğu gerekçesiyle para cezası verildi.

Kremlin muhalifi Rus haber sitesi Mediazona'da yer alan habere göre Moskova'da bir mahkeme Mayers'i devlet sırlarını korunmasına ilişkin yasayı ihlal etmekten suçlu bularak 300 bin ruble (yaklaşık 90 bin TL) para cezasına çarptırdı.

Mayers'in avukatı Konstantin Yerokhin kararı tartışmaya açmayacaklarını söyledi. Yerokhin, Mayers'in suçunu kabul ettiğini ve temyiz başvurusu yapmayacaklarını da sözlerine ekledi.

Mayers, 2020'de cinsiyet değiştirme kararı aldıktan sonra görevden ayrılmaya zorlanmıştı.

Rusya yasalarına göre mevcut ve eski FSB görevlileriyle, gizli bilgilere erişim hakkı bulunan kamu görevlileri ve askeri yetkililer yurtdışına seyahat edemiyor.

Seyahat yasağının kapsamı Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatının başlamasının ardından belirgin şekilde genişletilmişti.

Devlet sırlarına erişimi olan kişiler, Rusya'dan ayrılmaları durumunda üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Ancak Mayers'in savcılıkla işbirliğine gitmesinin cezasının hafifletilmesini sağlamış olabileceği değerlendiriliyor.

Rus mahkemesinden Ukraynalı askerlere 20 yıl ceza

Öte yanda Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki işgal bölgelerinde kurduğu mahkemede yargılan 5 Ukraynalı askere yüksek güvenlikli cezaevinde 20 yıla varan hapis cezaları verildi.

Soruşturma Komitesi askerlerin, "sivil halka zalimce davranış" ve "adam öldürmeye teşebbüs" suçlamalarından hüküm giydiğini duyurdu.

Açıklamada Andrey Klementoviç, Artur Sivitski ve Ivan Melnikoviç'in Mayıs 2022'de Rusya tarafından ele geçirilen Mariupol'de sivillerin insani koridoru kullanarak kenti terk etmesini engelledikleri iddia edildi.

Ceza alan askerlerden bir diğeri olan Bogdan Smaga'nın ise Luhansk'ta sivilleri yaraladığı gerekçesiyle 17 yıl hapis cezasına çarptırıldığı öne sürüldü.

Bir diğer Ukrayna askeri Igor Lemeşev'in ise bir yerleşim birimini bombaladığı gerekçesiyle 20 yıl hapse çarptırıldığı Soruşturma Komitesi'nin açıklamasında yer aldı.


Independent Türkçe

Etiketler :