Kaçak eski Başkan Bolsonaro, 3,2 milyon dolarlık mücevheri teslim edecek

Kaçak eski Başkan Bolsonaro, 3,2 milyon dolarlık mücevheri teslim edecek
Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, kendisine Suudiler tarafından hediye edilen 3,2 milyon dolarlık mücevheri teslim edecek.

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Suudiler tarafından hediye edilen ancak beyan edilmeyen 3,2 milyon dolarlık mücevheri hükümet yetkililerine teslim ediyor. Bolsonaro, uzun süredir söz konusu mücevherler nedeniyle federal polis ve Brezilya vergi dairesi tarafından yürütülen soruşturmanın hedefindeydi.

Sırt çantasında bulunmuştu

3,2 milyon dolarlık mücevherler, Bolsonaro'nun ekibinden bir yetkilinin Ekim 2021'de Orta Doğu'ya yaptığı resmi seyahatten dönerken sırt çantasında bulunmuştu. Yetkililer, lüks İsviçre markası Chopard'a ait bir saat ve bir kalemin de yer aldığı mücevher setinin havaalanında hükümet heyeti tarafından beyan edilmediğini söyledi.

Eski Devlet Başkanı ise saat, kalem ve diğer lüks eşyaları "kişisel hediyeler" olduğunu ve yasalar çerçevesinde hareket ettiği dile getiriyor.

Karar ifade haberlerinden sonra geldi

Öte yandan yine yerel basına yansıyan haberlerde de kararın, Brezilya Adalet Bakanı Flavio Dino'nun, Bolsonaro'nun mücevherlerle ilgili ifadeye çağrılacağını bildirmesinin ardından geldiği aktarıldı.

ABD'ye kaçmıştı

Brezilya'daki Kongre baskınını "kışkırttığı" suçlamasıyla soruşturma altında olan Bolsonaro, 30 Aralık 2022'den bu yana ABD'de yaşıyor. Bolsonaro'nun ABD'de daha fazla kalabilmek için vizeye başvurduğu kaydediliyor.