Johnson, Rus oligark ve eski KGB ajanıyla görüştüğünü kabul etti

Johnson, Rus oligark ve eski KGB ajanıyla görüştüğünü kabul etti
İngiltere'nin geçtiğimiz hafta istifa ettiğini duyuran mevcut Başbakanı Boris Johnson, milletvekillerine Rus oligark ve eski KGB subayı Alexander Lebedev ile resmi olmayan bir görüşme yaptığını söyledi.

BBC'de yer alan habere göre, İngiltere'nin geçtiğimiz hafta istifasını duyuran Başbakanı Boris Johnson milletvekillerine Rus oligark ve eski KGB ajanı Alexander Lebedev ile resmi olmayan bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

"Onunla kesinlikle resmi görevliler olmadan da görüştüm" diyen Johnson, "Onunla çok az vesileyle bir araya geldim" ifadelerini kullandı. Haberde, Dışişleri Bakanı olarak 2018 yılında İtalya'da bulunduğu sırada Rus milyarder ve eski Evening Standard sahibi ile tanışıp tanışmadığı sorulduğunda Johnson'ın, "tanıştığını" söylediği belirtildi. Boris Johnson, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, sözkonusu tanışmanın "Londra belediye başkanıyken" gerçekleştiğini de ifadelerine ekledi.

Lebedev'in oğlunu Lordlar Kamarası üyesi yaptı

Johnson, Lebedev'in oğlu Evgeny'yi Lordlar Kamarasına üye yaptı. Evening Standard'ın şu anki sahibi Lord Lebedev ise, İngiltere için bir "güvenlik riski" oluşturduğunu reddetti. Sunday Times ise güvenlik servislerinin değerlendirmesinin, Lord Lebedev'in uzun zamandır arkadaşı olan Johnson'ın kişisel müdahalesi ardından geri çekildiğini söyledi.

Johnson istifa etmişti

Ülkesinde sert bir Covid-19 kısıtlamaları politikası izleyen Johnson'ın o dönemde Başbakanlık Konutu'nda verilen partiler (Partygate skandalı) nedeniyle yoğun istifa baskısı altına girmişti. Başbakan Boris Johnson ara seçimleri kaybetse de görevi bırakmayacağını söylemişti. Bu olayların ardından Johnson 6 Haziran'da partisinin meclis grubunda yapılan güven oylamasını 148'e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Partygate skandalı dışında Johnson'a yönelik eleştirilerin temelinde Muhafazakar Parti'nin Parlamento'daki Grup Yöneticisi Chris Pincher hakkında son dönemde ortaya atılan iddialar yatıyor. Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan taciz haberlerinden sonra görevinden istifa etmişti. Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.