Japonya'da suikastın gölgesinde seçim

Japonya'da suikastın gölgesinde seçim
Japon seçmenler, baskın bir siyasetçi olan eski Başbakan Şinzo Abe'nin öldürülmesinin ardından, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'ye (LDP) destek artışının beklendiği bir üst meclis seçimi için bugün sandık başına gitti.

Japonya'nın eski Başbakanı Şinzo Abe'ye yapılan suikastın yankıları hala sürerken, Japon halkı bugün 248 üyeli Danışmanlar Meclisi'nin (Üst Meclis) 125 üyesini seçmek için sandığa gitti.

Oy kullanımında artış

Japonya İçişleri Bakanlığı, yerel saate göre öğlen itibarıyla seçmen katılımının yüzde 10,44 olduğunu ve bu oranın 2019'daki son üst meclis seçimlerine göre artış gösterdiğini söyledi. Hükümet verilerine göre, seçmenlerin yaklaşık yüzde 15,3'ü cuma gününden itibaren posta aracılığıyla oy kullanmıştı.

Sandık çıkış anketi sonuçlarının beklendiği akşam saat 8'de sandıklar kapanacak.

'Sempati oyu dalgası LDP'nin zafer marjını artırabilir'

Siyaset analistleri, ulus yas tutarken LDP ve koalisyon ortağı Komeito'nun potansiyel bir sempati oyu dalgasından kazançlı çıkabileceğini söyledi.

Teneo danışmanlık şirketinden James Brady bir notasında, "İktidardaki LDP-Komeito koalisyonu zaten sağlam bir zafer yolunda ilerliyordu. Suikastın ardından gelecek sempati oyu dalgası zafer marjını artırabilir" dedi.

Tokyo'nun doğusundaki Edogawa bölgesinden 67 yaşındaki emekli Sakae Fujişiro, "Bay Abe'yi kaybettik. Ülkeyi istikrarlı bir şekilde yönetebilmeleri için LDP'nin çok oy kazanmasını istiyorum" diyerek oyunu iktidar partisinden yana kullandığını belirtti.

Anket çalışmaları Kişida lehineydi

Parlamentonun daha az güçlü olan üst kanadındaki koltuklar için yapılan seçimler, genellikle iktidardaki hükümet için bir referandum olarak görülür. Suikasttan önce yapılan kamuoyu yoklamaları, Abe'nin himayesindeki Başbakan Kişida Fumio liderliğindeki iktidar bloğunun güçlü bir performans göstereceğine işaret ediyordu.

Güvenlik önlemlerinde artış

Abe suikastının ardından Kişida'nın Tokyo'nun güneybatısındaki bir kentte düzenlediği kampanya etkinliğinde polis sayısı arttırıldı ve Japonya'da alışılmadık bir güvenlik önlemi olarak etkinlik alanına metal dedektör yerleştirildi.

Polis saldırganın aracını ele geçirdi

Nara polisi cinayet zanlısı Tetsuya Yamagami'ye ait bir motosiklet ve bir araç ele geçirdiklerini açıkladı.

Polis araçta zanlının barutu kurutmak için kullandığını söylediği alüminyum folyoya sarılı tepsi ve ev yapımı silahını test etmek için kullandığını ifade ettiği delikli ahşap tahtalar ele geçirildiğini bildirdi.

Saldırıyı aylarca planlamış

Japon medyasına göre 41 yaşındaki işsiz saldırgan, polise saldırıyı aylarca planladığını söyledi ve eski başbakanı, annesinin mali çöküşünden sorumlu tuttuğu dini bir tarikatla bağlantılı olmakla suçladı.

Ne olmuştu?

Japonya'nın en uzun süre görev yapan modern lideri Abe, cuma günü ülkenin batısındaki Nara kentinde yerel bir adayı desteklemek üzere yaptığı konuşma sırasında vurularak öldürülmüş, siyasiler bu suikastı demokrasinin temeline yönelik bir saldırı olarak kınamıştı.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER