Nara polisi Abe suikastının sorumluluğunu üstlendi

Nara polisi Abe suikastının sorumluluğunu üstlendi
Japonya'nın batısındaki Nara kentinin polis şefi, ülkenin eski Başbakanı Şinzo Abe'ye düzenlenen suikastın "sorumluluğunu üstlendiğini" söyledi.

CNN'in haberine göre, Nara Eyaleti Emniyet Müdürü Tomoaki Onizuka bugün düzenlediği basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Olayla ilgili ilk rapor öğlen saat 11:30'da geldikten ve durum ortaya çıktıktan sonra, emniyet teşkilatındaki 27 yıllık meslek hayatımın en çok suçluluk ve pişmanlık hissettiğim anını yaşadım" dedi.

İhmal edilmiş

Dün gerçekleşen suikastın videosu, yarın yapılacak parlamento seçimleri öncesinde kampanya konuşması yapan eski Başbakan Şinzo Abe'nin arkasındaki açık alana dikkat edilmediğini gösteriyordu.

'İnkar edemeyiz'

Onizuka duygusal bir yüz ifadesiyle sözlerine, "Sorumluluğumun ağırlığını hissediyorum. Olayların nasıl sonuçlandığı düşünüldüğünde güvenlik planında birtakım sorunlar olduğunu inkar edemeyiz" şeklinde devam etti.

Ne olmuştu?

Abe, Japonya'da nadir rastlanan bir siyasi şiddet eyleminde vurularak öldürüldü. Sıkı bir milliyetçi ve komünizm karşıtı olan Abe, Amerika Birleşik Devletleri ile yakın işbirliği içinde çalışıyordu.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER