İşte Abe'nin öldürülme sebebi

İşte Abe'nin öldürülme sebebi
Gözaltındaki Yamagami Tetsuya, Abe'yi kin duyduğu bir dini grupla ilişkili olduğunu düşündüğü için hedef aldığını iddia etti

Japonya'nın eski Başbakanı Şinzo Abe'nin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen 41 yaşındaki Yamagami Tetsuya, Abe'yi kin duyduğu bir dini grupla ilişkili olduğu düşüncesiyle öldürdüğünü öne sürdü.

Japon devlet medyasında yer alan haberlere göre, polisin eylemin hemen ardından gözaltına aldığı Yamagami verdiği ifadede, eyleminin Abe'nin siyasi düşüncelerine karşı bir kinden kaynaklanmadığını iddia etti.

Dini grup, annesini maddi sıkıntıya sokmuş

Yamagami, saldırıyı Abe ile bağlantılı olduğuna inandığı "belirli bir dini örgüte" yönelik kini nedeniyle gerçekleştirdiğini savundu.

Japon haber ajansı Kyodo'nun haberinde, soruşturmayı yürüten müfettişlerin, Yamagami'nin ifadelerinden dini bir gruba gönderme yaptığı izlenimi edindikleri bilgisine yer verildi.

İngiliz haber ajansı Reuters ise, Yamagami'nin, eski başbakanı annesini maddi sıkıntıya sokan ve ailesini bölen dini bir grupla bağlantılı olduğunu düşündüğü için hedef aldığını yazdı.

Hedefi, dini grubun üst düzey ismiymiş

Diğer yandan, bazı Japon haber kaynaklarında, Yamagami’nin polise verdiği ifadede hedefindeki kişinin bir dini grubun üst düzey ismi olduğunu söylediği de iddia edildi.

Programına internetten ulaşmış

Saldırıda kullanılan el yapımı silahın 40x20 santimetre ebatında olduğunu açıklayan polis, zanlının Abe'nin programına internetten ulaştığını söylediğini aktardı.

Kaynak:AA