Japonya'da bir firma, 'kilolu insan kiralama hizmeti' vermeye başladı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 12.06.2021 16:39

Japonya'da bir firma, 'kilolu insan kiralama hizmeti' vermeye başladı

Japonya'da "Kilolu olmanın olumsuz bir imaja sahip olduğu" önyargısının yıkılması amacıyla "Tahterevallide oynayacak arkadaş" ya da "Fotoğrafta zayıf gözüktürecek bir partner" vaadiyle kilolu insan kiralıyor.

Arkadaş, sahte aile üyeleri, orta yaşlı insan, yemeğe çıkacak partner gibi birçok alanda kiralama seçeneğinin yaygın olduğu Japonya’da büyük beden giyim sektöründe faaliyet gösteren bir firma, sıra dışı bir hizmete imza attı.

Adı Japonca'da kullanılan debu (kilolu) ve kariru (kiralık) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen "Debucari" adlı hizmeti hayata geçiren firma, "kilolu insan" kiralamaya başladı.

"Japonya'da 100 kilogramın üzerinde bir ağırlığa ulaşmak beceri ister” mottosuyla yola çıkan firmadan yapılan açıklamada, söz konusu hizmet ile kilolu olmanın olumsuz bir imaja sahip olduğu önyargısının yıkılmasının hedeflendiği belirtildi.

Saati 150 lira

Sputnik'in aktardığına göre, ticari müşteriler için fotoğraf çekimleri ve reklam filmlerine büyük beden modeller sağlayan firma bireysel müşterilere de hizmet sunuyor. Saatte 2 bin yen (yaklaşık 150 lira) karşılığında kilolu bir arkadaş edinmenin mümkün olduğu belirtilirken, servis için öngörülen kullanım amaçları ise hizmetin sıradışılığını ortaya koyuyor.

"Tahterevallide oynayacak arkadaş", "Fotoğrafta zayıf gözüktürecek bir partner" ve "Ismarlanan dev pizzaya ortaklık edecek bir yardımcı" vadeden firma, 100 kilogram üzerindeki bireyleri aralarına katılmaya çağırıyor.