Japonya ve Güney Kore liderlerinden 2.5 yıl sonra temas

Japonya ile Güney Kore'nin liderleri 2.5 yıl aranın ardından Madrid'deki 32. NATO Zirvesi marjında bir araya geldi. En son Aralık 2019'da görüşen liderlerlerin Madrid'deki yüz yüze görüşmesi 3-4 dakika sürdü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Haziran 2022 09:41
Japonya ve Güney Kore liderlerinden 2.5 yıl sonra temas

Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, davetli ülke statüsünde katıldıkları Madrid'deki 32. NATO Zirvesi marjında buluştu. Sadece 3-4 dakika süren yüz yüze görüşme, İspanya Kralı 6. Felipe'nin ev sahipliğinde Kraliyet Sarayı'nda liderlere verilen akşam yemeğinde gerçekleşti.

Kyodo ajansına göre, Japonya Başbakanı, Yoon'dan, son yıllarda iki ülke arasındaki "oldukça ciddi" seyreden ilişkilere "sağlıklı bir statü kazandırılması" için çalışılmasını istedi.

Güney Kore Başkanlık Ofisine göre Yoon, Kişida'ya, ikili sorunların çözümü için Japonya'nın temmuzdaki Danışman Meclisi seçimleri sonrası hızla ve gelecek odaklı çabalayacağını söyledi.

En son 2019'da bir araya geldiler

Asya-Pasifik'te Japon Denizi (Doğu Denizi) kıyı komşuları Japonya ve Güney Kore'nin liderleri en son Aralık 2019'da bir araya gelmişti.

Japonya'nın Kore Yarımadası'nı kolonileştirdiği 1910-45'te, "zorla çalıştırılan işçiler" ile askeri birimlerde "istismar edilen kadınlar", komşuların "hassas sorunları" olarak biliniyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı