Japon Ordusu Cinsel Tacizi Örtbas Etti

Japon Ordusu Cinsel Tacizi Örtbas Etti
Japon ordusundaki taciz vakalarının araştırıldığı bir rapora göre ordu, öz savunma kuvvetleri (SDF) mensupları arasındaki cinsel ve diğer taciz vakalarını örtbas etti Uzmanlar, öz savunma güçlerindeki 1.325 vakanın çoğunun, mağdurların cezalandırılmaktan korkması nedeniyle bildirilmediğini söylüyor.

Halktv.com.tr / Dış Haberler

Raporda, mağdurların çoğunun SDG ve Savunma Bakanlığı'nın şikâyetleri ele alış biçimine güvenmedikleri ya da konuştukları takdirde cezalandırılmaktan korktukları belirtildi. Rapor edilen vakaların yaklaşık yüzde 80'i gücün kötüye kullanılması ile ilgiliyken, cinsel tacizin oranı yaklaşık yüzde 12 olarak verildi. Japon medyasına göre orduda ayrıca doğumdan önce ve sonra izin alan kadınları hedef alan doğum tacizi vakalarına da rastlandı.

Yine rapora göre, tavsiye isteyen 400 kişinin çoğu doğru düzgün yardım almadı, bazıları ise şikayetlerinden vazgeçmeleri için baskı gördü. Şikayette bulunmamaya karar verenlerden bazıları da, danışmanlara ulaşmanın sorunlarını çözeceğinden emin olmadıklarını söyledi. Mainichi Shimbun gazetesinin haberine göre, diğerleri kiminle konuşacaklarını bilmediklerini söylerken, bazıları da danışmaya "elverişli olmayan" bir atmosferden bahsetti ya da "ihbarcı avcıları" tarafından hedef alınmaktan korktuklarını söyledi.