İzlanda seçimleri: Parlamentoda kadın milletvekilleri çoğunlukta

Avrupa'nın kuzeyinde yer alan ada ülkesi İzlanda'nın cumartesi günü gerçekleşen genel seçimlerinde, Avrupa genelinde de bir ilke imza atıldı. Parlamentoda ilk defa kadın milletvekili sayısı erkekleri geçti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 17:38
İzlanda seçimleri: Parlamentoda kadın milletvekilleri çoğunlukta

İzlanda'da cumartesi günü gerçekleştirilen seçimlerde, iktidardaki sağ-sol koalisyonu güç kazanırken, 63 sandalyeden 33'ünü kazanan kadınlar, milletvekillerinin yüzde 52'sini oluşturarak çoğunluğu sağladı. Bu gelişmeyle, cinsiyet eşitliğinde lider konumda olan İzlanda, Avrupa'da çoğunluğunu kadın milletvekillerinin oluşturduğu parlamentoya sahip ilk ülke oldu.

İlerici Parti'nin anket sonuçlarının aksine 5 milletvekili daha fazla çıkarmasıyla meclisteki yerini sağlamlaştıran Koalisyon hükümeti, parlamentoda 37 sandalyenin sahibi.

Üçlü Koalisyonun bir diğer üyesi Bağımsızlık Partisi, 16 sandalye ile en çok milletvekili sayısına sahipken sekiz milletvekili çıkaran Yeşiller Hareketi'nde ise düşüş gözlemlendi.

Cinsiyet eşitliğinde lider

1961'e dayanan kadın erkek için eşit ücret yasasıyla İzlanda, Dünya Ekonomik Forumu raporlarındaki en fazla cinsiyet eşitliğinin bulunduğu ülke olan konumunda. Yapılan seçimlerde kadın milletvekili sayısının yüzde 50'nin üzerine çıktığı İzlanda'yı, yüzde 47 ile İsveç ardından da yüzde 46 oranıyla Finlandiya takip ediyor.