İtalyan Alpleri’nde dağcılar kopan buzul parçasının altında kaldı: En az 5 ölü

İtalyan Alpleri’nde dağcılar kopan buzul parçasının altında kaldı: En az 5 ölü
İtalya’nın Alpler’deki Marmolada zirvesinde dev bir buzul parçasının yırtılması sonucu en az beş dağcı öldü, sekiz kişi yaralandı.

İtalyan kurtarma hizmetleri sözcüsü Michela Canova, AFP’ye verdiği demeçte, “Ne yazık ki, ilk değerlendirmede beş kişi ölü bulundu ve sekiz kişi yaralandı” dedi.

Alp buzulunun parçasının dağ yamacından aşağı kaydığı ve zirveye ulaşmak için sık kullanılan patika üzerinde bir düzineden fazla yürüyüşçüye çarptığı tahmin ediliyor.

Parçanın 3 bin 300 metre yükseklikteki buzulun zirvesinden koptuğu düşünülüyor.

Kurtarma servisinin bir diğer sözcüsü Walter Milan, İtalyan devlet televizyonu RAI’ye yaptığı açıklamada, buz kütlesinin kırılıp zirvenin yamacından inmesine neyin sebep olduğunu henüz bilmediklerini, ancak İtalya’yı sona erdiren sıcak dalgasının sona erdiğini söyledi. Haziran ayı bir faktör olabilir.

Milan, “Zirvedeki sıcaklık son günlerde 10 santigrat dereceyi aştı” diyen Milan, “Bu, zirve için alışılmadık bir sıcaklık. Anormal bir durum olduğu açık.” diye konuştu.

Bölgedeki hastanelere kaldırılan yaralılardan birinin durumunun ciddi olduğu da kurtarma ekipleri tarafından paylaşıldı.