İtalya'da açık alanda maske zorunluluğu kaldırıldı

İtalya'da bugün itibarıyla açık alanda maske zorunluluğu kaldırıldı. Kararı sevinçle karşılayan İtalyan halkı açık havada nefes almanın keyfini çıkarıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Haziran 2021 15:46
İtalya'da açık alanda maske zorunluluğu kaldırıldı

İtalya'nın tamamı bugün itibariyle koronavirüs için açık havada maske takımının bırakıldığı
'düşük riskli' bir bölge haline geldi. Söz konusu durum, salgının en kötü etkilediği ülkelerden biri olan İtalya için büyük bir dönüm noktası oldu. Kararı sevinçle karşılayan İtalyanlar ise açık havada nefes almanın keyfini yaşıyor.

İtalya Sağlık Bakanlığı, bugün yürürlüğe giren bir kararname ile ilk kez İtalya'nın 20 bölgesinin her birini, ülkenin Covid-19 riskini değerlendiren renk kodlu sınıflandırma sistemi altındaki düşük risk anlamına gelen 'beyaz' olarak sınıflandırdı.

Bu durum, açık alanlarda yüz maskelerinin artık zorunlu olmayacağı anlamına geliyor. 

İtalya'nın bazı kentlerinde sıcaklıkların 40 dereceyi aşması bekleniyor

İtalyanlar,  bu hafta bazı güney bölgelerinde sıcaklıkların 40 dereceyi aşması beklendiğinden, kararı büyük bir sevinçle karşılıyor.

İtalya, salgının ilk dönemlerinde Batı'daki koronavirüs krizinin bir sembolü haline gelmiş ve ve özellikle Bergamo'da morglardan tabut taşıyan ordu kamyonlarının görüntüleri dünya çapında ses getirmişti. İtalya, son haftalarda ise Covid-19 enfeksiyon ve ölümlerinde önemli düşüşler kaydetti.

Turistler İtalya'ya geri döndü

Hükümet verilerine göre, İtalya'da 12 yaşın üzerindeki nüfusunun üçte biri veya 17 milyon 572 bin 505 kişi dün itibariyle aşılandı.

Uzun süredir ülkeye girişi yasak olan AB, İngiltere, ABD, Kanada ve Japonya'dan gelen turistler, hükümetin aşılı ziyaretçiler veya negatif test edenler için karantina şartını kaldırmasının ardından şimdi geri döndü.

İtalyan Sağlık Bakanı: Savaş henüz kazanılmadı

Diğer taraftan, vakalardaki düşüşe rağmen Sağlık Bakanı Roberto Speranza İtalyanları dikkatli olmaya çağırdı.

Speranza, Cumartesi günü yönetmeliği imzaladıktan sonra, "Bu cesaret verici bir sonuç, ancak özellikle yeni varyantlar nedeniyle hala dikkat ve sağ duyuya ihtiyaç var. Savaş henüz kazanılmadı” dedi.

Kısıtlamalar haziran ayı boyunca gevşetilmeye devam etti

Kasım ayında ikinci bir koronavirüs enfeksiyonu dalgasıyla mücadele etmek için tam veya kısmi bölgesel kilitlenmelerle başlayan uzun bir dönemden sonra, geçen ayın sonlarında İtalya'nın her yerinde kısıtlamalar gevşetildi.