İsrail'in Gazze'ye saldırıları devam ederken Filistin'den misilleme

İsrail ordusunun, 11 kişinin ölümüne neden olduğu abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, Gazze'den de İsrail yönüne doğru roketler fırlatıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 14:00

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde İslami Cihad Hareketine ait merkezleri vurduğunu açıkladı. İsrail'in bu saldırısı sırasında, aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 11 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 55 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Bu saldırıların ardından, Gazze'den de İsrail'e doğru roketler fırlatıldı.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab Al Jazeera televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında hareketin önde gelen isimlerinden Teysir el-Caberi'nin öldürüldüğünü duyurdu.

gazze.png
İsrail'in Gazze'ye saldırıları devam ediyor. Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

Saldırının ardından Gazze 'deki Filistin gruplarının askeri kanatları, İsrail'in saldırılarına karşılık verileceğini bildirdi.

Tel Aviv ve çevresine 160 roket fırlatıldı

İsrail ordusunun yaptığı bir yazılı açıklamada, İsrail'in güneyi ve merkez bölgelerinde saldırı sirenleri çaldığı belirtildi.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Tel Aviv kentinde de sirenler çaldı.

gazze-2.png
Gazze'den de İsrail yönüne roketler fırlatıldı. Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, atılan roketlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında İslami Cihad yöneticisi Teysir el-Caberi'yi öldürmesine karşılık, Gazze Şeridi'nden Tel Aviv ve merkezdeki şehirlere doğru 160 roket fırlatıldığı aktarıldı.

İsrail ordusu, İsrail'e doğru fırlatılan 160 füzenin 60'ının hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini bildirdi.

gazze-3.png
Gazze'den İsrail'e doğru atılan roketler ardından bölgeden alev ve dumanlar yükseldi. Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

İslami Cihad yöneticisi gözaltına alındı, tansiyon yükseldi

Bölgedeki gerilim İsrail ordusunun 1 Ağustos'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine düzenlediği baskınla arttı.

İsrail askerleri, bu baskında Cenin'deki İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi'yi yaralayarak gözaltına almış, çıkan çatışmada bir Filistinli hayatını kaybetmişti.

İsrail ordusu, Saadi'nin gözaltına alınmasının ardından olası bir misilleme endişesiyle abluka altındaki Gazze çevresinde alarm seviyesini üst düzeye çıkarmıştı.

Bu kapsamda ordu birlikleri, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim bölgelerini birbirine bağlayan ana yolları kapatmış, Gazze semalarında onlarca insansız hava aracı uçurulmuştu.

Son 4 gündür devam eden süreçte Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı da kapalı tutuluyordu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı