İsrail'den Sert Tepki!

İsrail'den Sert Tepki!
Türkiye'nin İsrail'e bazı ürünlerin ihracatını kısıtlama kararına İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın yanıtı şu sert oldu: İsrail, Türkiye'ye ihracatı engellenecek ürünler listesi hazırlayacaklarını açıkladı. Bu hamle, Türkiye'nin İsrail'e bazı ürünlerin ihracatını kısıtlama kararının bir yanıtı olarak geldiği belirtiliyor.

Türkiye'nin İsrail'e bazı ürünlerin ihracatını kısıtlama kararına İsrail'den sert tepki geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Türkiye'ye ihracatı engellenecek ürünler listesi hazırlayacaklarını açıkladı. Bu hamle, Türkiye'nin İsrail'e bazı ürünlerin ihracatını kısıtlama kararının bir yanıtı olarak yorumlanıyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Türkiye'nin İsrail'e yönelik haksız ve provokatif kararına cevaben, İsrail'e ihraç edilecek ürünlerin bir listesini hazırlamaya başladık. Bu liste, Türkiye'nin İsrail'e uyguladığı kısıtlamalara orantılı olacak şekilde hazırlanacaktır."

Katz ayrıca, Türkiye'nin kararının iki ülke arasındaki ticari ilişkilere zarar vereceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki olarak alınmıştı. Türkiye, İsrail'in saldırılarını "insanlık dışı" olarak nitelendirmiş ve saldırıların durdurulmasını talep etmişti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında 5 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Etiketler :