İsrail'de Tarihi Karar: Ultra-Ortodoks Yahudiler Artık Askerlik Yapacak

İsrail'de Tarihi Karar: Ultra-Ortodoks Yahudiler Artık Askerlik Yapacak
İsrail'in Yüksek Mahkemesi, ultra-Ortodoks Yahudi ilahiyat öğrencilerini zorunlu askerlik hizmetine dahil etme kararı aldı.

İsrail'in Yüksek Mahkemesi, hükümetin ultra-Ortodoks Yahudi ilahiyat öğrencilerini zorunlu askerlik hizmetine dahil etmesi gerektiğine karar verdi.

Mahkemenin oybirliğiyle aldığı kararda "Zorlu bir savaşın ortasında, eşitsizlik yükü daha da belirgindir" denildi.

Bu karar, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun koalisyonunda yer alan ultra-Ortodoks partiler için şok etkisi yaratabilir.

KARAR PROTESTO EDİLDİ

Kararın ardından Ultra-Ortodoks Yahudi erkekler, Kudüs'te ultra-Ortodoks Yahudilere askerlik hizmetinden muafiyet tanıyan hükümet politikasını değiştirme girişimlerini protesto etti.

ULTRA-ORTODOKS YAHUDİLER ASKERLİKTEN MUAFTI

Netanyahu'nun koalisyonu, ultra-Ortodoks seçmenlerini dini ilahiyat okullarında tutarak ve onları muhafazakar geleneklerini sınaması muhtemel bir askeri ortamdan uzak tutarak ayakta duruyor.

Ultra-Ortodoks askerlik muafiyeti, İsrail'in genç askerlerden ve rezerv görevlilerden oluşan silahlı kuvvetlerinin, özellikle Gazze ve Lübnan'daki çok cepheli savaşlarla aşırı yük altında olduğu bir dönemde tartışmalı hale geldi.

Çoğu İsrailli kanunen orduda hizmet etmekle yükümlüyken, ultra-Ortodoks Yahudi ilahiyat öğrencileri onlarca yıldır askerlikten muaf tutuluyor.

Kaynak:Dış Haberler