İsrail'de eski Başbakan Bennett bakanlık teklifini reddetti

İsrail'de eski Başbakan Bennett bakanlık teklifini reddetti
İsrail'de kısa bir süre önce istifa ederek görevini Dışişleri Bakanı Yair Lapid'e devreden eski Başbakanı Naftali Bennett, geçici hükümete liderlik eden Lapid'in Dışişleri Bakanlığı teklifini reddetti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, 1 Kasım'da gerçekleşecek erken genel seçim sonunda yeni kabine kurulana kadar geçici hükümete liderlik eden Başbakan Yair Lapid, eski Başbakan Naftali Bennett'e Dışişleri Bakanlığı görevini teklif etti. İsrail'in bir önceki Başbakanı Bennett'in geçici Lapid'den gelen Dışişleri Bakanlığı teklifini reddettiği bildirildi.

Seçime kadar kamuoyundan uzak kalmak istiyor

Ancak, Bennett'in bu görevi reddettiği ve 1 Kasım'daki seçimlere kadarki süreyi "kamuoyundan uzakta geçirmek" isteğini ilettiği belirtildi. Haberde, sözkonusu teklif ve gelen yanıtın "iki siyasetçi arasındaki gerginliğin devamının bir göstergesi olduğu" değerlendirmesi yapıldı.

Yair Lapid, başbakanlığın yanı sıra geçen yıl haziranda kurulan çok partili koalisyon hükümetinde üstlendiği Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmeye devam ediyor.

Ne olmuştu?

İsrail'deki hükümet krizi sonrasında Eski Başbakan Bennett, geçen ay sonunda koalisyon ortağı Lapid'le Meclisin feshedilerek erken seçime gitme konusunda anlaşmıştı. Meclisin seçim kararı almasının ardından başbakanlık görevini Lapid'e devreden Bennett, Yamina Partisi liderliğinden de istifa etmiş ve 1 Kasım'daki erken seçimde aday olmayacağını açıklamıştı.

Kaynak:AA