İsrail Savunma Bakanı'ndan 'Gazze'ye saldırıya devam' emri

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırılarının devam etmesi yönünde talimat verdiği belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 14:19
İsrail Savunma Bakanı'ndan 'Gazze'ye saldırıya devam' emri

Yedioth Ahranot gazetesinin haberine göre, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, askeri ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı değerlendirme toplantısında, "Gazze Şeridi içinde özellikle İsrail'e füze atılmasının engellenmesi için saldırıların devam etmesi" emrini verdi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun haberine göre de İsrail Ordu Sözcüsü Ran Kochav, "İslami Cihad'a karşı yoğun bir mücadele içinde olduklarını, karadan ve havadan yoğun saldırıya devam edeceklerini" belirtti.

gazze-6.png
İsrail'in Gazze'ye saldırısından. Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

İsrail Ordu Sözcülüğü ise yaptığı yazılı açıklamada, Gazze içinde İslami Cihad'a ait üç askeri noktayı helikopterlerle vurduklarını duyurdu.

Filistin'den misilleme

Öte yandan, Gazze'den İsrail yönüne füze atılmaya devam ediliyor. Gazze Şeridi yakınlarındaki Sderot, Ibim, Nir Am gibi Yahudi yerleşim yerlerinde saldırı sirenlerinin çaldığı bildirildi.

İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de İsrail'in saldırılarına karşılık Gazze Şeridi'nin çevresi, Tel Aviv ve merkezdeki şehirlere doğru 100 roket fırlatıldığını duyurmuş, İsrail ise Gazze'den İsrail yönüne fırlatılan roket sayısının 160 olduğunu ifade etmişti.

Ne olmuştu?

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda aralarında 5 yaşında bir çocuk ve 23 yaşında bir kadının da bulunduğu 12 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 84 sivilin yaralandığı ifade edildi.

gazze-4.png
İsrail'in Gazze'ye saldırısından. Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

İsrail'in dünkü saldırılarında İslami Cihad'ın önde gelen yöneticilerinden Cabir el-Teysiri'nin öldürüldüğü bildirilmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı