İran Devrim Muhafızları istihbarat şefi görevden alındı

İran yönetimi, Devrim Muhafızları istihbarat servisinin şefi Hüseyin Taeb'i görevden aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2022 02:06
İran Devrim Muhafızları istihbarat şefi görevden alındı

İran yönetimi, Devrim Muhafızları istihbarat servisinin şefi Hüseyin Taeb'i görevden aldı. Sözkonusu gelişmenin ardından İran basını Taeb'in görevden alınmasıyla yaptığı haberlerde kararın gerekçesine ilişkin herhangi bir detaya yer vermedi.

İran'da güvenlik bürokrasisinin en etkili isimlerinden biri olarak gösterilen Taeb, 2009'da Devrim Muhafızları'nın istihbarat şefi olarak görev yapmaya başlamıştı.

Taeb bu görevden önce dini lider Ali Hamaney'in ofisinde görev yapıyordu.

Son dönemde İsrail ile istihbarat savaşlarına giren İran'da üst düzey bazı askeri uzmanlar suikasta kurban gitmişti.

Ne olmuştu?

İran Devrim Muhafızları Ordusu Albayı Seyyad Hodayi, geçtiğimiz ay Tahran'daki Mücahidin-i İslam Caddesi'ndeki evinin yakınlarında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmişti. İran sözkonusu suikastten İsrail'i sorumlu tutmuş ve ülkenin Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise bir açıklama yaparak "İntikam alacağız" demişti.

Bu gelişmenin ardından İsrail, Türkiye'deki vatandaşlarına seslenerek "ülkeyi terk edin" uyarısını yapmıştı. Bu uyarıyı takip eden günlerde İstanbul'da İsrailli vatandaşlara yönelik suikast hazırlığında olduğu iddia edilen İranlılara operasyon yapılmış ve çok sayıda İranlının gözaltına alındığı duyurulmuştu.

Taeb'in ise, İstanbul'daki İsrail vatandaşlarını öldürme emri veren kişi olduğu iddiası sosyal medyada gündeme gelmişti.