İran Cumhurbaşkanı: EİT'nin rolü güçlendirilmeli

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın rolünün güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Kasım 2021 15:27
İran Cumhurbaşkanı: EİT'nin rolü güçlendirilmeli

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ülkelerinin 500 milyon nüfusa ve dünya enerji kaynaklarının 3'te birine sahip olduğunu belirterek, teşkilatın rolünün güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Reisi, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, Karakum Otel'de düzenlenen EİT 15'inci Zirvesi'nde konuştu.

İkili ve çoklu iş birliğini kolaylaştırıcı kurumların rolünün güçlendirilmesine önem verdiklerini belirten Reisi, EİT'in bu kurumların başında geldiğine dikkati çekti.

Reisi, "EİT, 500 milyon nüfusa ve dünya enerji kaynaklarının 3'te birine sahip olmanın ötesinde Avrupa'nın Çin, Rusya, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu ile bağlantısını sağlayan eşsiz bir konumdadır" diye konuştu.

'Kayıtsız şartsız destek'

İran'ın EİT'e ve faaliyetlerine "kayıtsız ve şartsız" destek verdiğini vurgulayan Reisi, "İran, Güney Asya, Batı Asya, Orta Asya, Kafkasya ülkeleri ve komşularla ilişkileri geliştirmeyi öncelikleri arasında görmektedir" dedi.

ABD yaptırımları hakkında konuştu

ABD'nin yaptırımlarına da değinen Reisi, "ABD yaptırımlarla, çıkarlarının bölge çıkarlarıyla örtüşmediğini gösterdi. İran, bölge idaresinin bölge ülkeleri tarafından yapılması gerektiğine inanmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kafkaslardaki yeni şartlar nedeniyle geleneksel güzergahların canlandırılması ve ticaretin kolaylaştırılmasının 30 yılın ardından EİT bölgesinin gelişmesine katkı sağlayacağını dile getiren Reisi, EİT'in rolünün güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kafkaslarda düşmanlığın bitmesi bölgenin dayanışması için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bu yönde çalışmak hepimizin görevidir. Siyasi coğrafyada meydana gelebilecek her türlü değişiklik istikrara hizmet etmeyeceği gibi gelecekte daha fazla gerginliğin zeminini oluşturacaktır. Kafkaslardaki ülkelerin iş birliği karşılıklı saygı ve toprak bütünlüğünün korunması ilkesi doğrultusunda bölge ülkelerinin istikrar barış ve gelişmesini sağlayacaktır" diye konuştu.

Soğukların başlaması nedeniyle Afganistan halkının temel maddelere ihtiyaç duyduğunu ifade eden Reisi, Afgan halkına yardım edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı