İran 16 Yaşındaki Çocuğu İdam Etti!

İran 16 Yaşındaki Çocuğu İdam Etti!
İran’da tutuklu olan 16 yaşındaki Muhammed Hasan Rezai adlı çocuğun dün sabah idam edildiği duyuruldu.

Uluslararası Af Örgütü, İran’da tutuklu olan 16 yaşındaki Muhammed Hasan Rezai’nin dün sabah idam edildiğini duyurdu. Rezai ile birlikte 2020 yılında İran’da 3 çocuk idam edildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün İran’daki yetkililerinden Raha Bahraini, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Rasht Merkezi Hapishanesinde 2008 yılından bu yana tutuklu olan 16 yaşındaki Muhammed Hasan Rezai adlı çocuğun dün sabah idam edildiğini açıkladı.

176061.jpg

Bahraini paylaşımında, İranlı yetkililerin uluslararası baskılar nedeniyle Rezai'nin infaz kararını durdurduğunu, ancak dün sabah saatlerinde aniden infazı gerçekleştirdiğini belirtti.

4 yaşında tutuklandı

Muhammed Sahan Rezai, 2008 yılında henüz 4 yaşındayken bir kavga sırasında tutuklandı. Rezai, “kasten adam öldürme” suçlaması ile yargılandı. 21 Ekim 2008 tarihinde Gilan eyalet mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan Rezai, 12 yıldır cezaevinde bulunuyordu.

Rezai’nin “işkence altında itirafa zorlandığını” savunan Amnesty, Rezai hakkındaki idam cezasının kaldırılması için Tahran yönetimine çağrıda bulunmuştu.

Amnesty belgelerine göre Rezai’nin ailesi 2013 yılında Ceza Kanununun 91. Maddesine dayanarak resmi olarak yeniden yargılama talebinde bulunmak istedi ancak aile avukat tutacak mali imkanlara sahip değildi.

Sözkonusu madde, çocuk sanıklar hakkında idam kararının durdurulması, alternatif bir ceza verilmesine izin veriyor.

Uluslararası Af Örgütü yine Rezai’nin babasının Ağustos 2019’da İran makamlarına yeniden yargılama talep eden bir mektup yazdığını hatırlattı.

2020'nin başlarında aileye, davanın incelenmek üzere Yargıtay 27’inci Şubesine sevk edildiği, ancak taleplerinin durumu hakkında herhangi bir detay alınamadığı iletildi.

Öte yandan Avrupa Birliği (AB), Rezai'nin infazını şiddetle kınadı. AB, 18 yaşın altındaki kişilerin idam edilmesinin İran'ı da bağlayan Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerine aykırı olduğunu hatırlattı.