Irak seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı

10 Ekim’de gerçekleşen Irak seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı. Sadr grubunun 73 sandalye kazanarak birinci olduğu seçimlere itirazlar sürüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2021 13:29
Irak seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı

Irak Yüksek Seçim Kurulu, Pazar günü akşam saatlerinde 10 Ekim genel seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladığını duyurdu. Sonuçların açıklanmasıyla beraber dün Irak'ın birçok kentinde halk sokaklara döküldü. Seçim sonuçlarının protesto edilmesinin ardından Irak Yüksek Seçim Kurulu ise şikayetlerin tarafsız bir şekilde incelendiğini ancak itirazların sonucu değiştirecek oranda olmadığını duyurdu.

Sadr grubu birinci

Kesin sonuçlara göre Sadr grubu birinci, bağımsızlar ikinci, Muhammed Halbusi liderliğindeki Sünni Tekaddum ittifakı üçüncü, Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti ittifakı da dördüncü sırada yer aldı.

İlk yapılan açıklamada 14 sandalye kazandığı açıklanan ve sonuçlara itiraz eden Fetih ittifakının sandalye sayısı ise kesin sonuçlara göre 17 olarak açıklandı.

Yakındoğu Haber'in haberine göre, Kürdistan Demokrat Partisi 32, Kürdistan Yurtseverler Birliği ise 17 sandalye kazandı.