Irak Genelkurmay Başkanı: Sınırda güvenlik güçleri artırılmalı

Irak Genelkurmay Başkanı: Sınırda güvenlik güçleri artırılmalı
Türkiye ve Irak arasında gerilimi tırmandıran, geçtiğimiz hafta Irak'ın Duhok kentinin Zaho ilçesinde yaşanan saldırı sonrasında ülkenin Genelkurmay Başkanı Korgeneral Abdulemir Yarallah açıklamalarda bulundu.

Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Abdulemir Yarallah, parlamento ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin sınır bölgelerine yönelik saldırılarının artmasının nedeninin bu bölgelerde güvenlik güçlerinin bulunmamasından kaynaklandığını ve federal güçlerin sınırlara gönderilmesi gerektiğini" söyledi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Yarallah, "ordu ve Peşmerge'nin sınırdaki boşlukları doldurmak için ülkenin Türkiye ile sınır bölgelerine gitmesi gerektiğini" de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin 5 üssü ve 4 binden fazla askeri var

Irak Genelkurmay Başkanı'na göre Türkiye'nin Irak topraklarında 5 üssü ve 4 binden fazla askeri bulunuyor.

Ne olmuştu?

Duhok kentinin Zaho bölgesinde düzenlenen saldırıda ikisi çocuk en az 9 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine ülkede ulusal yas ilan edilmişti. Irak hükümetinden Türkiye Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ve Ankara'dan resmi bir özür beklendiği açıklanırken Türkiye'den "askeri güçlerini Irak'tan geri çekmesi" istenmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, olayla ilgili "TSK'dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır" açıklaması yapmış, "saldırıyı terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini" söylemişti. Çavuşoğlu, "Bu, Türkiye’nin terörle mücadele girişimlerini engellemek için yapılan bir saldırıdır. Irak hükümeti bu oyuna düşmemelidir” demişti.

Türkiye tarafı da yıllardır Irak'ı bölgede güvenlik açığı yarattığı gerekçesiyle eleştiriyor.