İnkar Ediliyordu, Yok Deniyordu, İspanyol El Pais Yazdı! Büyükelçilikte Oldukları Ortaya Çıktı

İnkar Ediliyordu, Yok Deniyordu, İspanyol El Pais Yazdı! Büyükelçilikte Oldukları Ortaya Çıktı
Fransa'nın Rusya'ya asker gönderme önerisi, Batı ve Moskova arasında gerilimi artırırken, El Pais, Ukrayna'da NATO askerlerinin varlığını doğruluyor. Pentagon belgeleri, 100'e yakın özel kuvvetin Ukrayna'da olduğunu gösteriyor.

Fransa'nın Rusya'ya asker gönderilmesine ilişkin önerisinin ardından, Batı ile Moskova arasında gerilim artıyor. Kremlin, bu durumun Rusya-NATO çatışmasına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

EL PAIS: NATO ASKERLERİ UKRAYNA'DA

İspanya merkezli El Pais gazetesi, NATO askerlerinin Ukrayna topraklarında bulunduğunu bildiriyor. Ancak bu, Pentagon'un Ekim 2022'de yaptığı açıklamada belirtildiği gibi yeni bir durum değil.

100'E YAKIN ÖZEL KUVVET UKRAYNA'DA

Pentagon belgelerine göre, ABD, Fransa, İngiltere, Litvanya ve Hollanda'nın büyükelçiliklerinde 100'e yakın özel kuvvet bulunuyor. Bu askerler, Ukrayna ordusunun eğitmenleri olarak görev yapıyor.

ÇEKYA DEVLET BAŞKANI'NDAN HATIRLATMA

NATO askeri komitesinin eski başkanı olan Çekya Devlet Başkanı Petr Pavel, Atlantik İttifakı askerlerinin 10 yıldan fazla bir süredir Ukrayna'da bulunduğunu hatırlatıyor. Ancak bu askerlerin muharebe birimlerinde değil, eğitmen olarak görev yaptıklarını vurguluyor.

POLONYA DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN TEŞEKKÜR

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Ukrayna'da NATO temsilcilerinin zaten bulunduğunu ifade ederek, bu durumu risk alan büyükelçiliklere teşekkür ediyor.