İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği yarışı: Truss ve Sunak canlı yayında tartıştı

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği yarışı: Truss ve Sunak canlı yayında tartıştı
İngiltere'de, Muhafazakar Parti'nin liderliği için yarışan eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Dışişleri Bakanı Liz Truss canlı yayında ülke politikaları hakkında tartıştı.

Muhafazakar Parti'nin liderliği için yarışan eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Dışişleri Bakanı Liz Truss, dün gece devlet televizyonu BBC'de canlı yayınlanan bir tartışma programında vergiler konusunda karşı karşıya geldi.

Truss'ın borçlanma fikrine karşı çıktı

Sunak, Truss'un vergi indirimlerini finanse etmek için borçlanma fikrinin uygun olmadığını ve yüzde 7 oranında faize yol açacağını iddia etti. Son zamanlarda ülkede yüzde 9,4'e ulaşan enflasyon hakkında konuşan Sunak, "Enflasyonu dizginlememiz gerekiyor. Bunu şimdi yapmazsak, uzun vadede hepinize ve evinde bizi izleyen herkese çok daha pahalıya mal olacak" dedi.

Sunak'ın politikası resesyona sürükler

Truss ise Sunak'ın vergi artışı yönündeki politikasının ülkeyi resesyona sürükleyeceğini savunarak, şu anda başka hiçbir ülkenin vergi koymadığını ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Rishi'nin politikalarını daraltıcı olarak nitelendirdiğini kaydetti.

Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve ardından başbakan 5 Eylül'de açıklanacak.

Kaynak:AA