Halk TV Canlı Yayın
İngiltere'de 'milkshake protestoları' sürüyor
İngiltere'de giderek artan 'Milkshake' protestolarının son hedefi Brexit Partisi lideri Nigel Farage oldu. Protestonun ardından hızla olay yerinden ayrılan Farage, korumasını "Tam bir başarısızlık" ifadeleriyle azarladı.

İngiltere’de Brexit çıkmazı sürerken, siyasetçilere olan öfke de giderek artıyor. Ülkede son dönemde 'milkshake' kullanılarak yapılan protesto gösterileri dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde İslam karşıtı söylemleri ile tanınan aşırı sağcı protesto grubu İngiliz Savunma Ligi (EDL) kurucusu Tommy Robinson, Avrupa Parlamentosu seçimleri için yürüttüğü kampanya sırasında bir seçmenin içeceğinin hedefi olmuştu.

Robinson’dan günler sonra bu kez hedef Brexit Partisi lideri Nigel Farage oldu. Partisinin etkinliği için Newcastle’a giden Farage, aracından indikten sonra üzerine milkshake fırlatıldı.

​The Independent'ta yer alan habere göre, milkshake fırlatılmasının üzerine olay yerinden uzaklaşan Farage, bu esnada korumasını "Tam bir başarısızlık, bir mil öteden tespit etmeniz gerekirdi" ifadeleriyle azarladı. 

 

​Farage'ye milkshake fırlatan ismin ise Throckley bölgesinden 32 yaşındaki Paul Crowther olduğu öğrenildi.

Crowther, aşırı sağcı lidere 5.25 pound değerindeki 'Five Guys' isimli muzlu karamelli milkshake fırlattı.

'Pişman değilim'

Protestocu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"Şehirde olduğunu bilmiyordum, bunun tek şansım olduğunu düşündüm. Onun gibi insanları protesto etmek bir haktır. Onun bu ülkeye yaydığı ırkçılık, üzerine dökülen milkshake'ten çok daha fazla zarar veriyor. Milkshake iyi bir işe yaradı, pişman değilim, buna değdi."

Elleri kelepçeli bir şekilde hazetecilere açıklamalarda bulunan Crowther'ın daha sonra kamusal alanda saldırı suçundan ötürü gözaltına alındığı öğrenildi. 

ing-001.jpg

Farage ise, olayın ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Ne yazık ki bazıları kampanyaların imkansız hale geldiği ölçüde radikalleşti" ifadelerini kullandı.