İngiliz istihbaratı: Savaşta yeni bir evreye giriliyor

İngiltere Savunma Bakanlığı, yayınladığı yeni istihbarat raporuyla Rus-Ukrayna savaşında yeni bir döneme girildiğini bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 16:46
İngiliz istihbaratı: Savaşta yeni bir evreye giriliyor

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın Rusya-Ukrayna savaşı için düzenli aralıklarla yayınladığı istihbarat raporunun bugünkü gündemini Rus-Ukrayna savaşında yeni bir evreye girmek üzere olunduğu oluşturdu.

Rapora göre, Rus askeri tırları, tankları, topları ve diğer silahlarından oluşan uzun konvoylar Ukrayna'nın Donbas bölgesinden uzaklaşmaya ve güneybatıya doğru ilerlemeye devam ediyor.

Bakanlık, Rus işgali altındaki Melitopol, Berdyansk, Mariupol ve Rusya'nın anakarasından Kerç Köprüsü aracılığıyla Kırım'a ekipman taşındığını da aktardı.

Raporda, Kırım'a konuşlandırılan ve 800 ila bin askerden oluşan tabur taktik gruplarının (BTG) neredeyse kesin olarak Herson bölgesindeki Rus birliklerini desteklemek için kullanılacağı kaydedildi.

Ukrayna demiryolu bağlantılarını hedef alıyor

Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin ise ülkenin güney bölgelerinde giderek artan sıklıkta köprüleri, mühimmat depolarını ve demiryolu bağlantılarını hedef aldığını, Herson'u Rus işgali altındaki Kırım'a bağlayan stratejik öneme sahip demiryolu hattı da dahil olmak üzere, Rusya'nın lojistik ikmal kabiliyetini etkilemeye çalışmak için neredeyse kesin bir şekilde engelleme, hasar verme, bozma, inkar etme, yok etme ve bozma etkilerinin bir kombinasyonunu kullandığını bildirdi.

Savaş yeni bir evreye giriyor

Raporda son olarak Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşın yeni bir aşamaya girmek üzere olduğunu belirterek, en yoğun çatışmaların Zaporijya yakınlarından Herson'a kadar güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri'ne paralel olan yaklaşık 350 kilometrelik cephe hattında yaşandığı yer aldı.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER