Ida Kasırgası, ABD'nin güney kıyılarına ulaştı

Ida Kasırgası, ABD'nin güney kıyılarına ulaştı ve Louisiana eyaletinde etkisini gösteriyor. Kasırga nedeniyle eyaletin en büyük şehri New Orleans'a elektrik verilemiyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Ida Kasırgası'nın Lousiana eyaletinde saatte 240 km hızla karaya ulaştığını bildirdi.

Baton Rouge bölgesinde ağacın evin üzerine düşmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Binlerce kişi Lousiana'yı terk ederken, kalanlardan kasırga bitene dek dışarıya çıkmamaları istendi.

Eyaletin en büyük şehri olan New Orleans'ı 2005 yılında vuran Katrina Kasırgası'nda 1800 kişi hayatını kaybetmişti. Bu tarihten sonra kentte seller için önlem olarak setler kurulmuştu. Bu setler şu ana kadar işe yaramış durumda.

Biden: Hayati risk içeren yıkıma neden olabilir

ABD Başkanı Joe Biden, Ida Kasırgası'nın kıyı boyunca hayati risk içeren büyük bir yıkıma neden olabileceğini söyledi.

Louisiana'da halen 750 binden fazla haneye elektrik verilemiyor. Biden elektrik şebekesinin onarımının haftalar sürebileceğini söyledi.

Katrina'nın 16. yılında karaya ulaşan Ida Kasırgası, hafta sonu boyunca Meksika Körfezi'ndeki ılık sular üzerinde güç kazandı.

Ardından ise New Orleans'ın güneyindeki Fourchon Limanı'nda karaya vurdu. Kasırga Saffir-Simpson kasırga ölçeğine göre Kategori 4 olarak adlandırıldı.

'Oldukça endişeliyim'

BBC'ye konuşan New Orleans'ta yaşayan ve Afet Yardım Merkezi'nde çalışan Tanya Gulliver Garcia isimli ABD'li, "Oldukça endişeliyim. Yıllarca birçok afette gönüllü oldum. Ama evde afeti yaşamakla, güvenli ve iyi bir sığınakta olmak arasında fark var" dedi.

Amerikan Hava Dairesi (NWS) New Orleans sakinlerine yönelik Twitter'da yaptığı bir paylaşımda, "Evinizde iç kısımda yer alan ya da pencereleri olmayan küçük odalarda durun. Yerinizden de ayrılmayın" uyarısını yaptı.

Louisiana'da Covid-19 salgını sebebiyle sağlık sistemi üzerinde de bir baskı var. Eyalet, ülkede en yüksek vaka sayılarının görüldüğü üçüncü eyalet.

Normalde böyle bir kasırganın güzergahındaki hastaneler de boşaltılırdı. Ancak şu anda tahliyenin yapılabilmesi için kullanılabilecek daha iç bölgelerdeki hastanelerde çok az sayıda boş yatak var.

Vali Edwards, "Tahliyede hastaları götürebileceğimiz boş yatağımız yok. Eyalette de, eyalet dışında da" dedi.

Meksika Körfezi'ndeki petrol üretiminin yüzde 90'ından fazlası da durdurulmuş durumda.