Hindistan'da 'Kabile leydisi' cumhurbaşkanı olarak yemin etti

Hindistan'da 'Kabile leydisi' cumhurbaşkanı olarak yemin etti
Hindistan’da 18 Temmuz’da yapılan oylama ile Cumhurbaşkanı seçilen Ulusal Demokratik İttifak (NDA) adayı Draupadi Murmu, (Kabile Leydisi) yemin etti.

NDTV'nin haberine göre, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) önderliğindeki seçim ittifakı NDA’nın adayı Draupadi Murmu namı diğer Kabile Leydisi ülkenin 15'inci Cumhurbaşkanı olarak yemin ederek görevine başladı.

'Yoksulların hayalleri gerçekleşebilir'

Parlamentoya seslenen Murmu, ilkokul eğitimi almanın çocukluk hayali olduğunu ve cumhurbaşkanlığı pozisyonuna seçilmesinin, Hindistan’da “yoksulların hayalleri olabileceğini ve bu hayalleri gerçekleştirebildiğini” gösterdiğini söyledi. Konuşmasında gençlere de seslenen Murmu, “Cumhurbaşkanı olarak (size) desteğim tam” dedi.

Cumhurbaşkanı Murmu, yemin töreni öncesi Mahatma Gandhi’nin Raj Ghat’da anıt mezarını ziyaret etti. Murmu, ardından görevden ayrılan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind ile bir araya geldi.

İkinci kadın cumhurbaşkanı

Ülkede eski Cumhurbaşkanı Pratibha Patil'den sonra cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan ikinci kadın olan Murmu, daha önce Odişa eyaletinde bakan ve 2015 ila 2021 yılları arasında Carkand Valisi olarak görev yaptı. Murmu, 18 Temmuz’daki seçimlerde muhalefetin adayı, tecrübeli siyasetçi Yashwant Sinha’yı geride bırakmıştı. Hindistan'da cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından değil, parlamento ve eyalet meclisleri üyelerinden oluşan seçmen heyeti tarafından seçiliyor.

Siyasete atılmadan önce öğretmenlik yapan Draupadi Murmu, doğum yeri olan Odişa eyaletinde bakan, 2015 ila 2021 yıllarında Carkhand Valisi olarak görev aldı. Mensubu olduğu Santhal kabilesinin kadın liderlerinden olan Murmu, "kabile leydisi" olarak anılıyor.

Kaynak:AA