Hindistan'da binlerce kişiye koronavirüs aşısı yerine tuzlu su enjekte ettiler

Hindistan'da binlerce kişiye koronavirüs aşısı yerine tuzlu su enjekte edildiği ortaya çıktı. Mumbai polis departmanının üst düzey yetkilisi Vishal Thakur, tahmini 2500 kişiye sahte aşı vurulduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Temmuz 2021 10:32
Hindistan'da binlerce kişiye koronavirüs aşısı yerine tuzlu su enjekte ettiler

Hindistan'da binlerce kişinin sahte koronavirüs aşıları satan bir dolandırıcılığın avına düştüğü ve bu kişilerin arasında doktorların ve sağlık çalışanlarının da tutuklandığı ortaya çıktı.

Mumbai polis departmanının üst düzey yetkilisi Vishal Thakur, ülkenin batısındaki Maharashtra eyaletindeki finans merkezi Mumbai'de veya yakınında en az 12 sahte aşılama gezisi yapıldığını söyledi.

Thakur, "Tuzlu su enjekte ediyorlardı, tuttukları her sahte aşı kampında bunu yapıyorlardı. Tahmini 2500 kişiye sahte iğne vurulduğunu söyledi. Organizatörler, kurbanlarından çekimler için ücret alarak toplamda 28.000 dolara kadar kazandılar. Doktorları tutukladık, Sahte sertifikalar, şişeler, şırıngalar üreten bir hastane kullanıyorlardı" ifadelerini kullandı

Hindistan, Nisan ile Haziran başı arasında ülke çapında milyonlarca kişiye bulaşan ve on binlerce kişinin ölümüne neden olan ikinci bir koronavirüs dalgası içerisinde. Mayıs ayında zirveye ulaştıktan sonra, günlük vakalar yavaş yavaş azaldı, gergin sağlık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletti ve yetkililerin ülkenin toparlanması sırasında aşı programlarını hızlandırmasına izin verdi.