Halkbank'tan ABD'deki İkinci Davaya İlişkin Açıklama Geldi

Halkbank'tan ABD'deki İkinci Davaya İlişkin Açıklama Geldi
Halkbank, ABD'de banka aleyhine açılan ikinci hukuk davasıyla ilgili olarak, "İkinci İstinaf Mahkemesi'nin, Halkbank lehine bir karar vermesi halinde dava düşecektir; aleyhte bir karar vermesi durumunda ise bankamız yasal itiraz haklarını kullanacaktır" açıklamasını yaptı.

Halkbank, ABD'de bankaya karşı açılan ikinci hukuk davasına ilişkin açıklama yaptı.

Halkbank, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı açıklamada, 27 Mart 2020'de banka aleyhine açılan tazminat talepli birinci hukuk davasının (Owens davası) tüm yargı süreçlerinin tamamlandığını ve 8 Ocak 2024'te Halkbank lehine sonuçlandığını hatırlattı.

26 Temmuz 2023'te başlatılan ikinci tazminat talepli hukuk davası (Hughes davası) hakkında ise, ABD Güney New York Bölge Mahkemesinin, savcılığın talebi üzerine 1 Mayıs 2024'te banka hakkındaki ceza davası sonuçlanana kadar tüm yargı süreçlerinin durdurulmasına karar verdiği belirtildi.

''İKİNCİ HUKUK DAVASI ASKIYA ALINMIŞTIR''

Açıklamada, "Bu nedenle, ceza davasında nihai bir karar alınıncaya kadar ikinci hukuk davası (Hughes davası) askıya alınmıştır. Diğer yandan, ceza davasında bankamızın devlet dokunulmazlığı nedeniyle davanın reddedilmesine ilişkin temyiz süreci devam etmektedir. 28 Şubat 2024'te Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi'nde sözlü savunma duruşması yapıldı ancak henüz bir karar verilmedi. İkinci İstinaf Mahkemesinin, Halkbank lehine karar vermesi halinde dava yargılamaya gitmeden düşecektir, aleyhine karar vermesi durumunda ise bankamız yasal itiraz haklarını kullanacaktır" ifadelerine yer verildi.