Göçmenlere yardım derneği, Fransa İçişleri Bakanını yalanladı

Fransa'da göçmenlere yardım derneği Utopia 56, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in, Manş Denizi'ni geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlerden kurtulanlara yardım eli uzattıkları açıklamasını yalanladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Kasım 2021 15:53
Göçmenlere yardım derneği, Fransa İçişleri Bakanını yalanladı

Utopia56 yardım kuruluşu, Twitter hesabından Bakan Darmanin'in, İngiltere'ye gitmek için Manş'ı geçmeye çalışanları kurtardıkları, barınma sağladıkları ve yiyecek-giyecek verdiklerine ilişkin açıklamalarının olduğu videoyu "Yalan" başlığıyla paylaştı.

Paylaşımda, "Yalan! Bindikleri tekneler alabora olanlar geri döndüğünde, gönüllülerimiz onlara elimizdeki kısıtlı battaniye, çorap ve yiyeceklerden dağıtmaya çalışıyor. Bu sırılsıklam olmuş insanların çoğu terk edilmiş, travma geçirmiş ve sokaklara dönmeye mahkum kişilerden oluşuyor" ifadesi kullanıldı.

Paris'te protestolar

Öte yandan dün Paris'in 19'uncu bölgesinde, göçmenlerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, sokakta kalanlara barınma hakkı talebinde bulunarak gösteri düzenledi.

Göstericiler, hükümetin göçmen trajedisine yönelik sessizliğini protesto etti.

Ne olmuştu?

Fransa'dan Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu aralarında 5 kadın ve 1 kız çocuğunun bulunduğu en az 27 göçmen hayatını kaybetmiş, olayla ilgili 5 kişi gözaltına alınmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada, AB'yi "göç sorununa" ilişkin acil toplantıya çağırmıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı