Genelkurmay Başkanı ardından yeni kritik ziyaret: CENTCOM Komutanı Suriye'de

Genelkurmay Başkanı ardından yeni kritik ziyaret: CENTCOM Komutanı Suriye'de
CENTCOM Komutanı ABD birlikleri ve terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG), unsurlarıyla görüşüp IŞİD'lilerin tutulduğu yerleri ziyaret etti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Michael Erik Kurilla'nın Suriye'nin kuzeydoğusuna bir ziyaret düzenlediği bildirildi. CENTCOM'dan yapılan yazılı açıklamada Kurilla'nın 8 Mart'ta bölgede "ABD birlikleri ve terör örgütü IŞİD'le mücadele bağlamında kilit rol oynayan yerleri" ziyaret ettiği aktarıldı.

Açıklamada, "Kurilla, ABD'nin ortağı olan ve IŞİD'e karşı operasyonlar düzenleyen (PKK/YPG) SDG'yi de ziyaret etti" ifadesine yer verilirken, Suriye'de SDG'lilerin "IŞİD'e karşı her gün operasyon düzenlediği" iddia edildi.

Kurilla'nın Suriye'nin kuzeydoğusunda Haseke ilinde IŞİD'lilerin tutulduğu yerleri de ziyaret ettiği belirtilen açıklamada, IŞİD'li ailelerin bulunduğu Roj ve Hol Kamplarını da gittiği kaydedildi.

Açıklamada, Kurilla'nın "İlk elden, çocukların ne kadar kötü koşullarda yaşadığını gördüm. Hol Kampı insanların çektiği acıyı açık bir şekilde ortaya koyuyor. Tek kalıcı çözüm, buradaki kişilerin zamanlı ve başarılı bir şekilde kendi ülkelerine iade edilmesi" ifadelerine yer verildi.

ABD Genelkurmay Başkanı da ziyaret etmişti

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de 4 Mart'ta Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG'nin işgalindeki bölgeleri ziyaret etmişti.

Büyükelçiye nota

Milley'in Suriye’de sadece ABD askerleri ile görüştüğü iddia edilmişti. Ziyaretin ardından ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri Bakanlığına çağrılmış ve Milley'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin izahat istenmişti.

Kaynak:AA