Fransa'da polisin 'orantısız şiddetine' soruşturma

Fransa'da polisin 'orantısız şiddetine' soruşturma

Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın'ın da gözünden vurularak yaralandığı Fransa'daki gösteriler esnasında, polisin orantısız şiddet kullandığına dair Paris Savcılığı soruşturma başlattı.

Fransız basınında yer alan haberlerde, Magenta Bulvarı'nda AA Paris Foto Muhabiri Mustafa Yalçın ile 2 gazeteci ve bir direnişçinin yaralandığı gösteriler sırasında polisin şiddet kullandığı iddiasıyla ilgili olarak Paris Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Soruşturmanın Ulusal Polis Soruşturma Birimi (IGPN) tarafından yürütüleceği kaydedildi.

Yaralanan direnişçinin yerde olduğu sırada iki polis tarafından dövüldüğü ifade edildi.

AA muhabirinin yaralanması

Paris'te Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformunu protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteriyi yakından takip eden Yalçın, Republique Meydanı yanındaki Magenta Bulvarı'nda direnişçinin bir kapıyı ateşe verdiği olayın fotoğrafını çekmeye çalıştığı sırada bir cismin maskesini delmesi sonucu gözünden yaralanmıştı.

Maske camının kırılmasıyla kanlar içinde kalan Yalçın'a ilk müdahale olay yerindeki sağlık görevlilerince, ardından doktorlar tarafından ambulansta yapılmıştı.

Daha sonra Cochin Hastanesine kaldırılan Yalçın, yaklaşık 6 saat süren bir ameliyat geçirmişti.

Plastik bombayla yaralandığı iddiası

Yalçın'ın gözüne isabet eden cismin polisin kullandığı gaz bombası kapsülü olduğu tahmin ediliyordu ancak Yalçın'a ilk müdahaleyi yapan cankurtaran Fransız Ronan Pacs'a göre AA foto muhabirinin yaralanmasına neden olan şey Fransız polisinin plastik bombası oldu.

Ülkede, başta Paris'te olmak üzere emeklilik reformunu protesto eden on binlerce göstericiyle polis arasında yer yer arbede yaşanmıştı. Polis müdahalelerinde AA muhabiri Yalçın'ın yanı sıra 2 gazeteci ve 1 direnişçi yaralanmıştı.