Fransa: Kabil'den tahliyeleri yarın sonlandıracağız

Fransa: Kabil'den tahliyeleri yarın sonlandıracağız
Fransa Başbakanı Jean Castex, yarın (27 Ağustos Cuma) akşam itibariyle Kabil'den tahliye operasyonlarının sonlanacağını söyledi.

Fransa Başbakanı Jean Castex'in tahliyelerin sona ereceğine ilişkin açıklaması ABD'nin Kabil'den tahliyelerin son gününü 31 Ağustos'tan daha geç bir tarihe almama kararından sonra geldi.

Kabil'in 15 Ağustos'ta Taliban'ın kontrolüne geçmesinden bu yana Fransa da pek çok ülke gibi Kabil Havalimanı'ndan tahliyeler gerçekleştiriyor. Fransa, ülkedeki vatandaşları ve Fransa için çalışan Afganları tahliye ediyordu.

Bakan Akar da açıklama yaptı

Bakan Akar, askerlerin Afganistan'dan tahliyesine ilişkin sorusunu yanıtladı. Askerlerin Afganistan'dan tahliyesine başlandığını belirten Akar, şunları söyledi:

"Havaalanında olağan dışı yoğunluğa ve şartlara rağmen önemli bir aksaklık olmadan TSK personeli planın aksaksız uygulanması için her türlü gayreti göstermektedir. Faaliyetlerimize sağladıkları destekten dolayı dost ve kardeş Pakistan ve Tacikistan ile bölgede beraber çalıştığımız müttefiklerimize teşekkür ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak, faaliyetlerimiz mevcut tahliye planlarımız çerçevesinde devam etmektedir."