Finlandiya'da terör örgütü YPG/PKK yandaşlarından gösteri

Geçtiğimiz günlerde NATO üyesi olmak için Türkiye ile üçlü muhtıraya imza atan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de terör örgütü YPG/PKK yanlıları, ülkenin Ankara ile yaptığı anlaşmayı protesto etti.

Finlandiya Meclisi'nin karşısında, Oodi Kütüphanesi'nin önünde toplanan terör örgütü yanlıları, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto aleyhinde sloganlar attı. Terör örgütü YPG/PKK'yı temsil eden bayrakları açan örgüt yandaşları, "Satılık Finlandiya, NATO'ya hayır" sloganları attı.

NATO'ya üyelik başvurusunda bulunan Finlandiya ve İsveç ile Türkiye arasında, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin endişelerini gidermeye yönelik üçlü muhtıra imzalanmıştı.

'YPG'ye terör örgütü demedik'

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, NATO Liderler Zirvesi'nin ilk günü ardından yaptığı açıklamada İsveç, Türkiye ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakat metninde YPG'nin "terör örgütü" olarak nitelendirilmediğini belirtmişti.

Finlandiya'nın önde gelen yayın kuruluşlarından biri olan Helsingin Sanomat'ın aktardığı haberde (HS) Niinistö, "YPG gibi örgütleri terörist olarak kabul etmek için hevesli değiliz, çünkü NATO müttefikleri ve Türkiye arasında bu konuda bir bakış açısı farklılığı var. Türkiye, bunları terörist olarak kabul ediyor" demişti.

Fotoğraf: AA

Kaynak:AA