Financial Times'tan Türkiye Başyazısı: Ya İmamoğlu Aday Olsaydı...

Financial Times'tan Türkiye Başyazısı: Ya İmamoğlu Aday Olsaydı...
İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times (FT), Türkiye'deki yerel seçimler sonrasında bir başyazı yayınladı. CHP'nin başarısını "Baş döndüren dönüş" olarak nitelendiren FT, İmamoğlu için "Erdoğan'a meydan okuyabilecek en güvenilir muhalefet figürü" yorumunu yaptı. Ayrıca FT, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin "Ya İmamoğlu aday olsaydı" sorusunu da gündeme taşıdı.

Dünyanın en etkili finans gazetelerinden Londra merkezli Financial Times (FT), bugünkü başyazısını Türkiye’de 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlere ayırdı. "Türkiye’de muhalefetin baş döndüren dönüşü" başlıklı makalede, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alışılmışın dışında sönük bir görüntü çizdiği yorumu yapıldı.

imamogluoy.png

CHP'nin seçim başarısından bahsedilen Yayın Kurulu makalesinde, 'Yerel seçimler, milyonlarca Türk'ün sandığın gücüne olan inancını koruduğunu ve cumhurbaşkanı ile AK Parti’nin yönetiminden duydukları hoşnutsuzluğu dile getirmek için sandığı kullanmaya istekli olduklarını kanıtladı' ifadesi yer aldı.

aa-20240404-34181361-34181358-sarachanede-istanbula-hizmette-yeni-donem-programi-yapildi.jpg

İMAMOĞLU İÇİN 'KARİZMATİK' YORUMU YAPILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında davalar olduğunun belirtildiği makalede, “İmamoğlu'nun Erdoğan'a meydan okuyabilecek en güvenilir muhalefet figürü olduğu” değerlendirmesi de yer aldı. İmamoğlu için, "Karizmatik bir lider ve Türkiye'deki toplumsal bölünmeler arasında köprü kurma becerisini gösteriyor” yorumu yapıldı.

'CHP İÇİN ÇIKARILACAK DERSLER VAR...'

Başyazı, "Muhalefet için de çıkarılacak dersler var. Geçen Mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı oylamasından önce, CHP'nin Erdoğan'a meydan okumak için yanlış adayı seçtiğine inanan pek çok kişi vardı. Parti İmamoğlu'nu seçmek yerine o zamanki lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu seçti. Geçen hafta sonu alınan sonuçlardan sonra muhalefet destekçileri ‘Ya İmamoğlu aday olsaydı’ diye düşünüyor olmalı" ifadesiyle sona erdi.

Etiketler :