Filistin: İsrail illüzyon yaratmaya çalışıyor

Filistin: İsrail illüzyon yaratmaya çalışıyor
İsrail medyasında yer alan haberlere göre, İsrail güvenlik güçleri ve Filistinliler arasında yaşanan çatışma sırasında Nablus'ta bulunan Hz. Yusuf Türbesi zarar gördü. Filistin ise İsrail Başbakanı Bennet'in son zamanlarda artan saldırılara yönelik yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.

Türbeye yönelik sözkonusu saldırı, perşembe günü Tel Aviv'de gerçekleştirilen saldırı ardından İsrailli güvenlik güçlerinin Batı Şeria’da düzenlediği baskınların ikinci gecesinde yaşandı.

The Jerusalem Post'ta yer alan habere göre, Filistinliler İsrail kuvvetlerinin tutuklama operasyonunun İsrailliler için kutsal kabul edilen, Nablus eteklerindeki Hz. Yusuf Türbesi’ne saldırdı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı Naftali Bennett'i kınadı

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Bennet'in bu sabah kullandığı ve "Filistinlileri öldürmek için resmi izin" yorumlarının yapılmasına neden olan ifadelerinden dolayı İsrail Başbakanını kınadı.

Bennett resmi Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Saldırılarla doğrudan ya da dolaylı olarak alakası olan herkesten hesap soracağız. İsrail Devleti saldırmaya hazır" ifadelerini kullanmıştı.

'İllüzyon yaratmaya çalışıyorlar'

Ramallah, Bennett’in bu ifadelerini kınayarak işgalci durumundaki gücün, "savunmadayken" daha yeni "saldırıya geçmeyi" planladığı imajıyla saldırılarına uluslararası arenada meşruluk kazandırmayı planladığını vurguladı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, "Bu sözler, Filistin’in İsrail’in işgali altında olduğu ve topraklarına zorla el konulduğu gerçeğini yok sayıyor" dedi.

'Yahudi halkının duygularına gerçekleştirilen bir saldırı'

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, kutsal kabul edilen mezara zarar verilmesinin "oldukça ciddi" bir konu olduğunu ifade etti. Savunma Bakanı Gantz, "Hz. Yusuf Türbesi’ne gerçekleştirilen vandallık önemli bir olay ve tüm Yahudiler için en kutsal yerlerden biri olarak görülen yere karşı ibadet özgürlüğüne verilen ciddi bir zarardır. Müslümanların kutsal ayında gerçekleştirilen bu saldırı tüm Yahudi halkının duygularına gerçekleştirilen bir saldırıdır. İsrail devleti, anıtmezarın onarılması için harekete geçecek ve en kısa sürede eski haline getirecek. Buna ek olarak, böyle olayların bir daha gerçekleşmemesi için gerekli önlemleri alacağız" sözleriyle "sert bir mesaj" yolladı.

İbranice, Arapça ve İngilizce konuşan Gantz, "bölgedeki yetkili güçlerin artırılması ve kutsal mekanların istikrarına ve güvenliğine zarar veren saldırganlara karşı kararlı adımlar atılması talebinde bulunduğunu" vurguladı.

'Kırmızı çizgiyi aştılar'

Yesha Konseyi, mezara verilen zararın "aşılan bir başka kırmızı çizgi olduğunu" ve Filistinli güvenlik güçlerine gözdağı vermek için caydırıcı eylemlerde bulunulmasını istedi.

Konseyin yayımladığı demeçte, "Olaydan dolayı dehşete düştük, tüm siyasi partilerden güçlü kınamalar bekliyoruz. İsrail Savunma Kuvveti, Hz Yusuf Türbesi’ne geri dönmeli ve kutsal mekanı korumalı" ifadeleri yer aldı.

İsrail Dışişleri Bakanı'ndan kınama

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kutsal mekanlara saldırmak, insanların kalbine saldırmak demektir" diyerek gerçekleştirilen saldırıyı kınadı.

Ne olmuştu?

İsrail’in Tel Aviv şehrinde Perşembe günü bir Filistinli saldırganın gerçekleştirdiği silahlı saldırıda iki kişi ölmüş, on kişi ise yaralanmıştı. Şin Bet İç Güvenlik Servisi ve Yamam Terörle Mücadele Birimi polislerinin ortaklığıyla saldırgan öldürülmüştü.

Etiketler :