Evlilik Oranları Çok Düşünce Çareyi Böyle Buldular! Gelin 25 Yaşından Küçükse 'Hibe' Verilecek

Evlilik Oranları Çok Düşünce Çareyi Böyle Buldular! Gelin 25 Yaşından Küçükse 'Hibe' Verilecek
Doğu Çin'de, gelinin 25 yaşında veya daha küçük olması durumunda çiftlere 1.000 yuan tutarında bir "ödül" teklif ediyor; bu, ulusal doğum oranındaki düşüşe ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda gençleri evlenmeye teşvik etmeye yönelik bir dizi önlemin sonucu olarak ortaya atıldı.

Çin'in 60 yıldaki ilk nüfus düşüşünden ve hızla yaşlanan nüfusundan endişe duyan yetkililer, doğum oranını artırmak için mali teşvikler ve iyileştirilmiş çocuk bakım tesisleri de dahil olmak üzere bir dizi önlemi acilen deniyor.

Çin'de asgari yasal evlilik yaşı erkekler için 22, kadınlar için 20. Ancak evlenen çiftlerin sayısı düşüyor ve bu da bekar kadınların çocuk sahibi olmasını zorlaştıran resmi politikalar nedeniyle doğum oranlarını düşürüyor.

Haziran ayında açıklanan hükümet verilerine göre, evlilik oranları 2022'de 6,8 milyonla rekor düşük bir seviyeye geriledi; bu 1986'dan bu yana en düşük rakamdı. Geçen yıl 2021'e göre 800.000 daha az evlilik gerçekleşti.

Devlet medyasının bildirdiğine göre, halihazırda dünyanın en düşük oranlarından biri olan Çin'in doğurganlık oranının 2022'de 1,09 gibi rekor düşük bir seviyeye düştüğü tahmin ediliyor.

Yüksek çocuk bakımı maliyetleri ve kariyerlerin durma tehlikesi, pek çok kadının daha fazla çocuk sahibi olmasını ya da hiç çocuk sahibi olmasını engelledi. Cinsiyet ayrımcılığı ve geleneksel stereotipler ülke genelinde hâlâ yaygın.