Everest'te koronavirüsle mücadele

Everest Dağı'nda görülen ilk koronavirüs vakaları hızla artmaya devam ediyor. Dağcılar, soğuk ve karlı havada koronavirüsle mücadele ediyor. Nepal hükümetinin ise açıklama yapmaktan kaçındığı iddia ediliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Mayıs 2021 17:51
Everest'te koronavirüsle mücadele

Koronavirüsün Nepal'de yayılmasıyla birlikte, dünyanın en yüksek dağı olan Himayalalar'daki Everest'e tırmanan dağcılar arasında da virüsün hızla yayıldığı gözlemleniyor.

Kısa bir süre önce Everest Dağı'na tırmanan Norveçli dağcı Erlend Ness'in koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından, bölgede çadır kuran dağcılar arasında da virüsün yayılmaya başladığı tespit edildi.
Bölgede bulunan yüzlerce dağcının karlı ve fırtınalı soğuk hava koşullarında enfeksiyonla mücadele ettiği belirtiliyor.

Hükümet açıklama yapmaktan kaçınıyor

Öte yandan Nepal hükümeti konunun üzerini örtmekle suçlanıyor. Bir yıllık aradan sonra bölgede başlayan dağcılık faaliyetlerini mayıs ayına kadar sürdürmeyi planlayan hükümet, Everest ana kampında salgının yayıldığına yönelik iddiaları reddederken, şu ana kadar Covid-19 testi pozitif çıkan ve bölgeden tahliye edilen dağcı sayısına ilişkin bilgi paylaşımında bulunmadı.

Nepal Turizm Bakanlığı'ndan bir yetkili olan Mira Acharya ise "Sadece birkaç zatürre vakası duydum. Koronavirüs vakası yok" ifadelerini kullandı.

5 Mayıs itibarıyla salgının başından bu yana toplam 351 bin koronavirüs vakasının kaydedildiği Nepal'de, koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı ise 3 bin 500'e yaklaşmış durumda.